При виплаті доходу найманому працівнику нарахували та утримали менше ПДФО: яка відповідальність
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
У разі, якщо дані перевірок податкового агента щодо утримання податків у джерела виплати свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених Податкового кодексу України (ПК), у тому числі ПДФО, то до такого податкового агента застосовують штрафні санкції у порядку та розмірах, встановлених статтею 125-1 ПК.
Ненарахування та/або неутримання, та/або несплата (неперерахування), та/або нарахування, сплата (перерахування) не в повному обсязі податків платником, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь нерезидента або іншого платника, а також нерезидентом, на якого покладено обов’язок сплачувати податок у порядку, що встановили розділом III ПК, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 10% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету (п. 125-1.1 ПК).
Ті самі дії, вчинені умисно, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету (п. 125-1.2 ПК).
Діяння, передбачені пунктом 125-1.2 ПК, які вчинили повторно протягом 1 095 календарних днів, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету (п. 125-1.3 ПК).
Діяння, передбачені пунктом 125-1.2 ПК, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 75% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету (п. 125-1.4 ПК)
Відповідальність за погашення суми податкового зобов’язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов’язок щодо погашення такого податкового боргу, у тому числі пені, покладають на податкового агента. При цьому платника отримувача таких доходів звільняють від обов’язку погашення такої суми податкових зобов’язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV ПК.
Водночас, передбачені статею 125-1 ПК штрафи не застосовують, якщо ненарахування, неутримання та/або неперерахування ПДФО самостійно виявляє податковий агент при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого пунктом 169.4 ПК, та виправляє в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року.
Якщо контролюючий орган за результатами перевірки виявляє заниження податковим агентом податкового зобов’язання при нарахуванні (виплаті) оподатковуваного доходу на користь нерезидентів або інших платників та/або несвоєчасну сплату, несплату (неперерахування) податковим агентом утриманих (нарахованих) податків до або під час виплати оподатковуваного доходу на користь нерезидента або іншого платника, — починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податковим агентом суми податкового зобов’язання, нараховують пеню (пп. 129.1.4 ПК).
На суми заниження податкового зобов’язання, визначеного підпунктом 129.1.4 ПК, нараховують пеню за кожний календарний день заниження податкового зобов’язання, включаючи день настання строку погашення податкового зобов’язання, визначеного контролюючим органом, з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ діючої на кожний такий день.

- Приклад 1. Утримуємо ПДФО і ВЗ із зарплати, нараховуємо ЄСВ та застосовуємо ПСП
- Приклад 2. Утримуємо ПДФО і ВЗ із винагороди за ЦПД та нараховуємо ЄСВ
- Приклад 3. Утримуємо ПДФО і ВЗ із додаткового блага у натуральній формі й нараховуємо ЄСВ
- Приклад 4. Утримуємо ПДФО і ВЗ із несвоєчасно повернених підзвітних сум
- Приклад 5. Утримуємо ПДФО і ВЗ з орендної плати за земельний пай
На суми несвоєчасно сплачених та/або несплачених (неперерахованих) податковим агентом визначених податкових зобов’язань відповідно до підпункту 129.1.4 ПК контролюючий орган нараховує пеню за кожний календарний день такої несплати (неперерахування), включаючи день погашення податкового зобов’язання, з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на кожний такий день.
Крім того, неутримання або неперерахування до бюджету сум ПДФО при виплаті фізичній особі доходів, перерахування ПДФО за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволяє законодавство), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення податковій відомостей про доходи громадян, — тягне за собою попередження або накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян-СПД у розмірі від 2 до 3 нмдг (ст. 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Такі ж дії, які вчинила особа, яку протягом року було піддали адміністративному стягненню за те ж порушення, — тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян-СПД у розмірі від 3 до 5 нмдг.