Збір коштів на волонтерські картки: як уникнути проблем з податківцями

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Попри те що благодійні внески, які отримали зареєстровані волонтери — благодійники, звільняють від оподаткування, ці кошти обов’язково необхідно задекларувати

Збір коштів на волонтерські картки: як уникнути проблем з податківцями

З початком повномасштабного вторгнення багато українців стали волонтерами і почали допомагати військовим і цивільним, постраждалим від російської агресії.

Вклад волонтерів у наближенні нашої перемоги важко переоцінити. Адже вони фактично стоять поруч із нашими військовими, забезпечуючи їх усім необхідним: спорядженням, медикаментами, харчами тощо.

Звісно, для цього проводять збори коштів, а іноді на досить великі суми. І в певний момент перед волонтером постає питання: чи вважаються кошти, що надходять на його особисту картку, доходами та чи підлягають вони оподаткуванню?

Благодійні організації: практикум з обліку та оподаткування

Оподаткуванню підлягає будь-який дохід фізичної особи, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного періоду, незалежно від джерел його отримання (за деякими винятками, перелік яких наведений в статті 165 Податкового кодексу України (ПК).

Отже, кошти, які надходять волонтеру на його особисту картку, вважаються оподатковуваним доходом, і він повинен сплатити з них 23% податку, а саме: 18% ПДФО і 5% військового збору.

Однак існують законні способи проводити волонтерські збори коштів без сплати податків.

Наприклад, можна зареєструвати благодійну організацію (благодійний фонд) чи громадську організацію і отримувати кошти на рахунки цього фонду чи організації.

Якщо ж волонтер працює сам, йому необхідно внести відомості про себе як про фізичну особу-благодійника до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації (далі — Реєстр волонтерів), який веде ДПС.

Для включення до Реєстру волонтерів фізична особа — благодійник подає до територіального органу ДПС у паперовій або електронній формі Заяву про включення/внесення змін до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської редерації за формою № 1-РВ (далі — заява) з позначкою «Включення до реєстру». В заяві зазначає:

  • реквізити рахунків, відкритих у банках на ім’я такого волонтера, що призначені для здійснення благодійної діяльності,
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків / серії (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті),
  • унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності).

Заяву в електронній формі також можна подати засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.

У разі внесення волонтера до Реєстру волонтерів, кошти, зібрані ним на зареєстрований рахунок, звільняють від оподаткування.

Цілі та суми благодійної допомоги, що не включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку передбачили підпунктом 165.1.54 ПК (Повний перелік — переглянути).

При цьому волонтер повинен мати документи, які підтверджують факт придбання та передачі благодійної допомоги. Це можуть бути чеки, накладні, акти приймання-передачі, навіть фото- та відео-звіти про отримання благодійної допомоги.

Якщо частину коштів волонтер витратив на забезпечення своєї волонтерської діяльності (наприклад, ремонт автомобіля, придбання палива чи їжі, оплату проживання у поїздках тощо), ці витрати також обов’язково мають бути підтверджені документально.

Звільнення від оподаткування при включенні до Реєстру волонтерів діє не тільки на майбутнє. Закон дозволяє не платити податки з коштів, що отримані волонтером «у податковому році, що передує року внесення до Реєстру волонтерів» (пп. «б» п. 165.1.54 ПК). Тобто, якщо особу вносять до Реєстру у 2025 році, вона зможе претендувати на звільнення від оподаткування усіх надходжень за попередній 2024 рік (за умови цільового використання коштів).

До 1 травня року, наступного за звітним, такі волонтери мають подати податкову декларацію про майновий стан і доходи, у якій потрібно відобразити всі кошти, що надійшли на рахунок упродовж звітного періоду.

За інформацією ДПС у Сумській області

додаток


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Акт виконаних робіт 2025: бланк, зразок і правила заповнення

Акт виконаних робіт — зразок і бланк, які знадобляться для підтвердження послуг або робіт. Бухгалтер оформлює його для належного документування госпоперацій. Завантажуйте приклад акта надання послуг і готовий бланк — у консультації експерта
440083

Бухгалтерська довідка 2025: коли потрібна, як оформити + зразок

Бухгалтерська довідка виручає, коли бракує первинних документів, затримується контрагент або потрібно пояснити помилку. Мінфін уточнив, коли можна її складати, а ми зібрали готові зразки для типових ситуацій
104276

Авансовий звіт на відрядження: як заповнити + приклад і бланк

Авансовий звіт — це документ, що підтверджує витрати працівника у відрядженні чи при господарських закупках. Покажемо, як правильно його скласти, коли подавати, які реквізити обовʼязкові, а також дамо зразки для безпомилкового заповнення
366822

Інвентаризація 2025: порядок проведення, строки та оформлення результатів

Інвентаризація на підприємстві: чому вона важлива, як правильно підготуватися, хто відповідає за її проведення. Розглядаємо особливості річної інвентаризації, строки та процедуру, а також як скласти наказ
231575

Виплата дивідендів фізособам і юрособам: податки та облік

Розбираємо бухгалтерський облік нарахування та виплати дивідендів, їхнє оподаткування. Виплату дивідендів юрособам і фізособам, резидентам і нерезидентам, обліку у емітента й отримувача. Також висвітлюємо облік реінвестиції дивідендів
94745

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді