Від 19.11.2012 набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України (КПК).
Його нормами законодавчо закріплена змагальність сторін захисту та обвинувачення, змінено їх правовий статус. Тепер адвокат може провадити власне розслідування, збирати докази і представляти їх у суді. Причому виключно професійні юристи можуть виступати захисниками обвинуваченого, а раніше його інтереси могли представляти навіть найближчі родичі. Прокурор же навпаки не вправі більше здійснювати слідчі функції. Крім того, він позбавляється права санкції на арешт майна, обшук у нежитлових приміщеннях тощо.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Введено новий вид запобіжного заходу — домашній арешт. Особи, які перебувають під таким арештом, мають носити електронні браслети.
Справи, санкція щодо яких передбачає довічне ув’язнення, за клопотанням обвинуваченого тепер розглядатиме суд присяжних у складі двох професійних суддів та трьох присяжних.
Передбачено звільнення під заставу підозрюваних у нетяжких злочинах (в попередній редакції таке не дозволялось). Розмір застави коливається від 1 до 300 розмірів мінімальної заробітної плати.
Скасовано інститут додаткового розслідування. Суд завершується або обвинувальним вироком, або виправданням підсудного.
Замість «щиросердного зізнання, яке полегшує провину» запроваджено домовленість зі слідством, якщо йдеться про нетяжкі злочини.
Встановлено обмеження щодо тримання під вартою: для підозрюваних у незначних злочинах — не більше 6 місяців, для підозрюваних у скоєнні тяжких злочинів — до 12 місяців (раніше тривалість досудового та судового слідства не обмежувалась у часі). Це ж саме стосується і тривалості досудового розслідування.
Встановлено особливий порядок при затриманні щодо окремих категорій осіб (народних депутатів, кандидатів у президенти тощо). Зараз затримати на 72 години можна будь-якого громадянина України, незалежно від його статусу. Але для притягнення до кримінальної відповідальності, зокрема, нардепа, судді, їх затримання або обрання стосовно них запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою чи домашнього арешту потрібна згода ВРУ.
Внесено зміни щодо визначення статусу потерпілого. Так потерпілою автоматично визнається особа, яка звертається до правоохоронних органів із заявою про злочин. Причому така особа може вимагати ознайомлення з рядом експертиз, висновками фахівців та іншими документами.
Негативним є те, що доказом визнається показання з чужих слів. Тобто можна здійснити арешт, фактично не маючи на це жодних вагомих підстав.
Запроваджено Єдиний реєстр досудових розслідувань, в якому має реєструватися порушення кожної кримінальної справи та кожна заява громадян про злочин. Реєстр забезпечує стовідсоткову реєстрацію всіх заяв та повідомлень про кримінальні правопорушення й інші події. Він забезпечує негайне реагування на них, щоб протягом 24 годин було розпочато досудове розслідування. Це дозволить оперативно забезпечувати відновлення порушених прав і свобод громадян. Вносити інформацію в Реєстр зможуть лише ті особи, які у встановленому порядку отримають індивідуально електронні «ключі» для доступу до системи.
За нормами нового КПК мають бути переобладнані зали всіх судів України. У кожному мають змінити металеві загородження за лавами підсудних на скляні стіни. Крім того, у всіх СІЗО мають облаштувати зали для відеоконференцій.
Таким чином, новий КПК істотно змінює підхід, який буде застосовуватися в кримінальному процесі, зокрема щодо ролі суддів, адвокатів і прокурорів. Він спрямований на реформування кримінального процесу та створення належних умов для забезпечення прав його учасників.