Чи поширюються обмеження на готівкові розрахунки через РРО
Яка гранична сума готівкових розрахунків одного підприємства з іншим? Чи необхідно підприємству включати до цієї суми платежі, проведені через реєстратор розрахункових операцій? Яку відповідальність передбачено за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касі підприємства?
Відповідно до пункту 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637 (далі — Положення №637), гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами встановлюється постановою Правління НБУ від 09.02.2005 №32 і становить 10 000 грн.
Платежі понад зазначену граничну суму проводяться виключно в безготівковій формі. Кількість підприємств (підприємців), з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.
Обмеження суми розрахунків у 10 000 грн. поширюється на готівкові розрахунки, які здійснюються тільки в касі підприємства, та не стосується розрахунків, які проводяться через належним чином зареєстрований реєстратор розрахункових операцій.
Згідно зі статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436/95 за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах до суб’єктів підприємницької діяльності застосовується штрафна санкція у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
У разі здійснення підприємствами готівкових розрахунків з іншими підприємствами (підприємцями) понад установлену граничну суму, кошти, в розмірі перевищення встановленої суми, розрахунково додаються до фактичних залишків готівки в касі на кінець дня платника одноразово в день здійснення цієї операції, з подальшим порівнянням одержаної розрахункової суми із затвердженим лімітом каси.