Робоча ситуація дня

Чи може підприємство виплатити лікарняні, які компенсує ФСС з ТВП, за власний рахунок, а потім використати кошти, які надійдуть з ФСС з ТВП, на інші цілі

Чи може підприємство виплатити лікарняні, які компенсує ФСС з ТВП, за власний рахунок, а потім використати кошти, які надійдуть з ФСС з ТВП, на інші цілі.

Підприємство нарахувало лікарняні, частину з яких виплачує підприємство, а частину ФСС з ТВП. Чи буде порушенням, якщо нараховані лікарняні, у т. ч. і лікарняні, які компенсуються ФСС з ТВП, підприємство виплатить за свої кошти, а після надходження на спецрахунок лікарняних, включить їх до загальної суми заробітної плати?

Виплата лікарняних регулюється Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 №2240-III (далі — Закон №2240).

Відповідно до статті 35 Закону №2240 оплата перших п’яти днів лікарняних здійснюється за рахунок коштів роботодавця, а починаючи з шостого дня непрацездатності — виплачується Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ФСС з ТВП).

Порядок виплати лікарняних ФСС з ТВП наведено у статті 21 Закону №2240. Відповідно до вимог даної статті підставою для такого фінансування з ФСС з ТВП є надання роботодавцем до ФСС з ТВП заяви-розрахунку, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

ФСС з ТВП перераховує кошти протягом десяти робочих днів після надходження заяви на окремий поточний рахунок, відкритий роботодавцем. Кошти ФСС з ТВП, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку.

Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок у відповідному органі Державного казначейства України, можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам.

За порушення порядку використання страхових коштів роботодавець повинен відшкодувати ФСС з ТВП в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплатити штраф у розмірі 50% такої суми (ст. 30 Закону №2240).

Крім того, за дане порушення згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 8 до 15 нмдг, а якщо таке саме порушення вчинене потворно протягом року — від 10 до 20 нмдг.

Отже, кошти зі спецрахунку, відкритого роботодавцем для отримання страхових сум з ФСС з ТВП, можуть використовуватись роботодавцем виключно на соціальні виплати, заявлені у заяві-розрахунку, то ж кошти, які надійшли на цей рахунок не можна використовувати на інші цілі, у т. ч. і на виплату зарплати.

Тому,  якщо ФСС з ТВП вчасно не перераховує суму лікарняних на рахунок роботодавця, підприємство не може їх виплачувати за власний рахунок, бо це призведе до застосування штрафних санкцій.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Мінімальна зарплата 2025: на які виплати впливає

Мінімальна зарплата на весь 2025 рік визначена у розмірі 8000 грн на місяць та 48 грн на годину. На що впливає мінімальна зарплата у 2025 році, зокрема податки, ЄСВ, розрахунок лікарняних і декретних, «трудові» штрафи — в огляді
15404

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 6 серпня 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8230

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
65853

Штучний інтелект в роботі бухгалтера: так, ні чи можливо

Штучний інтелект (ШІ), зокрема його чат-бот ChatGPT, впевнено проникає у наше професійне життя. Не виняток — і бухгалтерія. Безперечно, є спокуса делегувати свої рутинні завдання комусь, хто може безвідмовно і точно провести розрахунки, без помилок заповнити і вчасно подати податкові звіти і декларації. Проте, чи безпечно це? Адже сам ШІ застерігає, що може помилятися і всю важливу інформацію потрібно перевіряти. Та й сумнівно, що податкова не випише штраф, бо «помилився ШІ, а не я». Розбираємо, яку частину своєї роботи бухгалтер може доручити штучному інтелекту, а яку — не варто
102

Компенсація комуналки від орендарів і підрядників: ПДВ наслідки для ЗОЗ

Розв’яжемо кейс: як оподаткувати ПДВ компенсацію комунальних витрат від орендаря або підрядника. Знатимете, чи буде право на податковий кредит, які ПДВ-зобов’язання матиме ЗОЗ та що записати в податкових накладних
1560

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді