Чи може підприємство виплатити лікарняні, які компенсує ФСС з ТВП, за власний рахунок, а потім використати кошти, які надійдуть з ФСС з ТВП, на інші цілі.
Підприємство нарахувало лікарняні, частину з яких виплачує підприємство, а частину ФСС з ТВП. Чи буде порушенням, якщо нараховані лікарняні, у т. ч. і лікарняні, які компенсуються ФСС з ТВП, підприємство виплатить за свої кошти, а після надходження на спецрахунок лікарняних, включить їх до загальної суми заробітної плати?
Виплата лікарняних регулюється Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 №2240-III (далі — Закон №2240).
Відповідно до статті 35 Закону №2240 оплата перших п’яти днів лікарняних здійснюється за рахунок коштів роботодавця, а починаючи з шостого дня непрацездатності — виплачується Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ФСС з ТВП).
Порядок виплати лікарняних ФСС з ТВП наведено у статті 21 Закону №2240. Відповідно до вимог даної статті підставою для такого фінансування з ФСС з ТВП є надання роботодавцем до ФСС з ТВП заяви-розрахунку, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.
ФСС з ТВП перераховує кошти протягом десяти робочих днів після надходження заяви на окремий поточний рахунок, відкритий роботодавцем. Кошти ФСС з ТВП, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку.
Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок у відповідному органі Державного казначейства України, можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам.
За порушення порядку використання страхових коштів роботодавець повинен відшкодувати ФСС з ТВП в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплатити штраф у розмірі 50% такої суми (ст. 30 Закону №2240).
Крім того, за дане порушення згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 8 до 15 нмдг, а якщо таке саме порушення вчинене потворно протягом року — від 10 до 20 нмдг.
Отже, кошти зі спецрахунку, відкритого роботодавцем для отримання страхових сум з ФСС з ТВП, можуть використовуватись роботодавцем виключно на соціальні виплати, заявлені у заяві-розрахунку, то ж кошти, які надійшли на цей рахунок не можна використовувати на інші цілі, у т. ч. і на виплату зарплати.
Тому, якщо ФСС з ТВП вчасно не перераховує суму лікарняних на рахунок роботодавця, підприємство не може їх виплачувати за власний рахунок, бо це призведе до застосування штрафних санкцій.