Чи можна оплатити послуги самозайнятої особи з поточного рахунку ФОПа

77
Автор
юрист-експерт із податкового обліку Експертус Головбух

Запитання

ФОП одночасно зареєстрований як самозайнята особа — адвокат і як платник єдиного податку третьої групи (5%, юридичні послуги). Для кожного виду діяльності має окремий рахунок в банку. Отримав рахунок на оплату послуг, пов’язаних із діяльністю самозайнятої особи, але помилково оплатив із рахунку платника єдиного податку. Як тепер бути? Чи можна зробити взаємозалік?

Відповідь

У цій ситуації одна й та сама фізособа веде окремі обліки — один для доходів і витрат із незалежної діяльності, другий — із підприємницької діяльності. Отже, доходи і витрати також обліковує окремо. Відповідно, будуть дві декларації: одна — про майновий стан і доходи, друга — податкова декларація з єдиного податку. Особу, яка водночас є ФОПом та особою, ДПС обліковує як «фізособу-підприємця з ознакою провадження незалежної професійної діяльності».

До правомірності використання коштів із рахунку ФОПа є питання. Адже «…фізична особа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб» (п. 10 розд. І Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою Правління НБУ від 29.07.2022 № 162). Поняття взаємозаліку між рахунками у нормативці, що регулює готівкові та безготівкові розрахунки, немає.

Вважаємо, що доцільно повернути кошти, як помилково сплачені, на рахунок ФОПа — платника єдиного податку, а потім провести нову оплату — вже з рахунку самозайнятої особи.

Хочете отримати відповідь на своє запитання?

Ласкаво просимо до онлайн-помічника Системи «Експертус Головбух».

У нас працює безлімітна експертна підтримка користувачів VIP-версії Системи!

Чекаємо на Вас!

Знижки на передплату бухгалтерських виданьСкористайтеся нагодою та отримайте знижки на передплату професійних е-журналів «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також експертно-правової системи «Експертус Головбух»!

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Додаткова відпустка на дітей: що варто знати бухгалтеру

Додаткова відпустка на дітей: хто має право, чи зможе її отримати батько, який порядок надання додаткової відпустки на дітей, яка її максимальна тривалість, як розрахувати таку відпустку? Як впливає на даний вид відпустки воєнний стан? Про все це в огляді, а також зразок заяви на відпустку на дітей за ДСТУ 4163:2020
411372

Як замінити бухгалтера у відпустці

Коли у відпустку збирається бухгалтер, який нараховує зарплату або підписує звітні документи, керівництво хапається за голову — хто ж усе це робитиме, поки бухгалтер відпочиває? Вихід є! На час відпустки бухгалтера його обов’язки можна покласти на іншого працівника. Розповімо, як це оформити і як оплатити таку тимчасову заміну
9863

Типові помилки у розрахунку відпускних

Складність розрахунку відпускних у тому, що вони залежить від середньоденної зарплати, на яку впливають доходи за минулі місяці. Помилка у сумі виплат за розрахунковий період з легкістю перетворюється на помилкову суму відпускних. Що треба перевірити, аби виправити помилку – розповімо у консультації
67062

Виправляємо помилки в нарахуванні заробітної плати

Зарплатна помилка – це недоплата зарплати чи, навпаки, її переплата. Однак помилка у розрахунку самої суми зарплати переходить у зарплатну податкову звітність. Крім того, помилки можуть бути й несумового характеру, наприклад у заповненні тієї ж зарплатної податкової звітності. То ж розглянемо на різних ситуаціях, як це все виправити
41545

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжено до 11 серпня 2024 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
6492