Одночасна виплата дивідендів фізособі та юрособі: як розрахувати показники рядків 4 та 5 Додатка АВ прибуткової декларації
Запитання
Як розраховуються показники рядків 4 та 5 Додатка АВ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, якщо дивіденди виплачуються одночасно фізичній особі та юридичній особі?
Відповідь
У разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток — емітент корпоративних прав, на які нараховують дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними статтею 137 Податкового кодексу України; далі — ПК.
Емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.
Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене.
У разі наявності непогашеного грошового зобов’язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.
Авансовий внесок обчислюється за базовою (основною) ставкою, встановленою статтею 136 ПК. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.
При цьому у разі якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об’єкту оподаткування, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
Сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.
Спливло перше півріччя 2024 року. Настав час відзвітувати з податку на прибуток за цей період. Експерт нагадає, хто, коли та за якою формою має подати піврічну деку. Підкаже також, який комплект фінзвітності потрібно подати до ДПС
Авансовий внесок, передбачений підпунктом 57.1-1.2 ПК, не справляється у разі виплати дивідендів фізичним особам (абз. 4 пп. 57.1-1.3 ПК).
Розрахунок авансового внеску з податку на прибуток підприємств на суму виплачених дивідендів (прирівняних до них платежів) здійснюється у Додатку АВ до рядка 20 АВ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форму якої затвердив Мінфін наказом від 20.10.2015 № 897 (далі – Додаток АВ).
З урахуванням алгоритму обрахунку показників Додатка АВ при заповненні:
- рядка 4 «Сума перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний(і) податковий(і) звітний(і) рік (роки), за результатами якого(их) виплачуються дивіденди, позитивне значення (сума позитивних значень)» враховуйте загальну суму дивідендів (рядок 1 Додатка АВ), виплачену у звітному (податковому) періоді як юридичним так і фізичним особам, незалежно від того справляється з таких дивідендів авансовий внесок з податку на прибуток чи ні;
- рядка 5 «Сума дивідендів, з якої має бути сплачено авансовий внесок у звітному (податковому) періоді» враховуйте суму дивідендів, виплачену на користь юросіб, з якої справляєте авансовий внесок з податку на прибуток без урахування суми дивідендів, виплачених на користь фізосіб. При цьому значення рядка 5 повинно бути не більше значення рядка 4 Додатка АВ.