Як застосовувати правила міжнародного договору під час виплати доходів нерезиденту
Запитання
Як застосовувати правила міжнародного договору, коли виплачуєте доходи нерезиденту?
Відповідь
За загальним правилом, особа, яка виплачує на користь нерезидента дохід із джерелом його походження в Україні, має утримати з такого доходу податок на доходи нерезидента і перерахувати до бюджету. Такий податок ще називають податком на репатріацію.
Резиденти зобов’язані так чинити, якщо іншого не передбачають положення міжнародного договору, що Україна уклала із країною резиденції нерезидента, на користь якого виплачуєте дохід.
Перелік доходів, що підлягають оподаткуванню податком на репатріацію, наведений у підпункті 141.4.1 ПК.
Податок потрібно сплатити до бюджету під час виплати доходу. Загальна ставка податку становить 15%.
Застосування правил міжнародного договору про уникненні подвійного оподаткування дає резидентові змогу під час виплати нерезиденту доходу із джерелом походження і Україні:
- або зменшити ставку податку чи взагалі звільнити від оподаткування цей дохід;
- або повернути нерезидентові різницю між сплаченою сумою податку і сумою, яку необхідно йому сплатити відповідно до міжнародного договору України.
При цьому резидент має право застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену міжнародним договором, якщо нерезидент:
- є бенефіціарним (фактичним) отримувачем доходу (цієї умови дотримуйте, тільки якщо так приписує міжнародний договір)
та
- є резидентом країни, з якою Україна уклала міжнародний договір. Щоб резидент міг виконати цю вимогу, нерезидент має надати йому довідку (або її нотаріально засвідчену копію), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом саме тієї країни, з якою укладено відповідний міжнародний договір.
Таку довідку має видати компетентний орган країни нерезидента за формою, затвердженою згідно із законодавством цієї країни. Довідка має бути легалізована, тобто мати позначку у вигляді апостилю або позначку консульської установи. Довідка також має бути перекладена українською мовою;
Наявність такої довідки (або її нотаріально посвідченої копії) є обов’язковою умовою застосування правил міжнародного договору.
Податківці в своїх роз’ясненнях зауважують, що підставою застосувати міжнародний договір є довідка саме на паперовому носії. Тобто довідка в електронному вигляді не підходить.
Довідка чинна у межах календарного року, в якому її видали. Проте якщо виплачували дохід нерезидентові у звітному році, ПК дозволяє застосувати правила міжнародного договору щодо звільнення або зниження ставки оподаткування на підставі довідки за попередній рік. Але є умова: нову довідку на поточний рік резидент має надати після закінчення звітного податкового року.
Щоб отримати більше професійної інформації, завітайте в Експертус Головбух.