Відповідальність для ФОПа-єдинника, який надає в оренду нерухомість, за плату, меншу мінімальної суми орендного платежу

486

Запитання

Чи передбачена відповідальність для ФОП-платника єдиного податку, який надає в оренду нерухоме майно за плату, розмір якої менше мінімальної суми орендного платежу?

Відповідь

За договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності (ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України; далі — ГК).

Істотною умовою договору оренди є, зокрема, орендна плата з урахуванням її індексації (ч. 1 ст. 284 ГК).

Орендна плата — це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ч. 1 ст. 286 ГК).

Доходом фізичної особи-підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 Податкового кодексу України (ПК).

Отже, доходи платника єдиного податку від надання в оренду нерухомого майна визначають виходячи з розміру орендної плати, визначеної за погодженням сторін у договорі оренди.

Методику визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб затвердив Кабмін постановою від 29.12.2010 № 1253; далі — Методика.

ФОП-єдиноподатник: практикум для бухгалтера та підприємця

Зокрема, визначили, що мінімальну суму орендного платежу за нерухоме майно визначають виходячи з мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомого майна, що встановлює орган місцевого самоврядування села, селища, міста, на території яких розміщене зазначене майно (п. 3 Методики).

Таким чином, розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди, повинен бути не менший, ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена згідно з Методикою.

ПК не передбачає відповідальності за встановлення в договорі оренди розміру орендної плати меншого, ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена згідно з Методикою.

За інформацією ДПС у Запорізькій області


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Військовий збір для ФОПів у 2025 році

ФОП військовий збір сплачують за себе з 1 січня 2025 року. Тепер це зобов’язані робити і юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи. Скільки і коли сплачувати — в коментарі експерта
9810

Бронювання ФОП: які перспективи

Чи можливе бронювання фізичних осіб-підприємців в Україні? Це питання активно обговорюють, адже багато ФОПів хочуть отримати для себе і своїх працівників відстрочку від мобілізації. Хоча на сьогодні такої можливості офіційно немає, у ВРУ розглядають кілька законопроєктів, які можуть змінити ситуацію. Розберімо, що пропонує законодавець
17085

Гранти для розвитку бізнесу 2025

Один зі способів для бізнесу втриматися в ці непрості часи — отримати грант. Де шукати гранти, як їх отримати й оподаткувати, пояснив експерт
20264

Єдиний податок 3 група: умови, ставки, види діяльності, бухгалтерський облік

Платники, які перебувають на єдиному податку, мають можливість сплачувати менше податків, аніж на загальній системі. Групу 3 єдиного податку можуть обирати і фізособи, і юрособи. У консультації розповімо про особливості єдиного податку для групи 3 зі ставками 3% та 5% у 2025 році
598912

ФОП на загальній системі оподаткування 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
689104