Як діяти ФОПу-загальнику у разі втрати Книги обліку доходів і витрат та яка відповідальність

163

Запитання

Які дії ФОП на загальній системі оподаткування у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення Типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат (у паперовому/електронному вигляді), та чи передбачена в такому випадку відповідальність?

Відповідь

ФОПи зобов’язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат можуть вести в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через Електронний кабінет.

Облік доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції ведуть окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів госпдіяльності (п. 177.10 Податкового кодексу України; ПК).

Типова форма, за якою ведуть облік доходів і витрат фізичні особи — підприємці, та Порядок її ведення затвердив Мінфін наказом від 13.05.2021 № 261.

У разі втрати, пошкодження або дострокового знищення Типової форми ФОП зобов’язаний у п’ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити податковий орган за місцем обліку та відновити втрачену Типову форму протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до податкового органу.

У разі не відновлення Типової форми, або її повторної втрати, пошкодження чи дострокового знищення, що відбулися після використання ФОПом права на їх відновлення, застосовують адміністративну та фінансову відповідальність.

Так, незабезпечення платником зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 ПК строків їх зберігання та/або ненадання платником контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених ПК, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1 020 грн. Ті самі дії, вчинені платником, до якого протягом року застосували штраф за таке саме порушення, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 2 040 грн (ст. 121 ПК).

Неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановили обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі від 3 до 8 нмдг, тобто від 51 до 136 грн (ст. 164-1 Кодексу України про адміністративні порушення). Повторні ж дії за те ж порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 5 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг), тобто від 85 до 136 грн.

За інформацією ДПС в Івано-Франківській області


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Військовий збір для ФОПів у 2025 році

ФОП військовий збір сплачують за себе з 1 січня 2025 року. Тепер це зобов’язані робити і юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи. Скільки і коли сплачувати — в коментарі експерта
9803

Бронювання ФОП: які перспективи

Чи можливе бронювання фізичних осіб-підприємців в Україні? Це питання активно обговорюють, адже багато ФОПів хочуть отримати для себе і своїх працівників відстрочку від мобілізації. Хоча на сьогодні такої можливості офіційно немає, у ВРУ розглядають кілька законопроєктів, які можуть змінити ситуацію. Розберімо, що пропонує законодавець
17076

Гранти для розвитку бізнесу 2025

Один зі способів для бізнесу втриматися в ці непрості часи — отримати грант. Де шукати гранти, як їх отримати й оподаткувати, пояснив експерт
20262

Єдиний податок 3 група: умови, ставки, види діяльності, бухгалтерський облік

Платники, які перебувають на єдиному податку, мають можливість сплачувати менше податків, аніж на загальній системі. Групу 3 єдиного податку можуть обирати і фізособи, і юрособи. У консультації розповімо про особливості єдиного податку для групи 3 зі ставками 3% та 5% у 2025 році
598894

ФОП на загальній системі оподаткування 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
689016