На яку дату визначається податковий борг для зменшення за рахунок від’ємного значення з ПДВ
Запитання
На яку дату визначається податковий борг для зарахування від’ємного значення у його зменшення в звітності з ПДВ?
Відповідь
Порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом з ПДВ визначили статтею 203 Податкового кодексу України (ПК).
Податковий борг — сума узгодженого грошового зобов’язання, що не сплатив платник податків у встановлений ПК строк, та непогашеної пені (пп. 14.1.175 ПК).
Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затвердив Мінфін наказом від 28.01.2016 № 21.
Суму від’ємного значення зараховують у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до ПК) (відображається у рядку 20.1 податкової декларації з ПДВ).
Сума, яку зараховують у зменшення суми податкового боргу з ПДВ (рядок 20.1) дорівнює сумі рядка «Усього» графи 8 таблиці 1 (Д2) (додаток 2).
Інтегрована картка платника (ІКП) містить інформацію про первинні показники оперативного обліку, облікові операції та первинні показники оперативного обліку, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею.
Під час проведення облікової операції в ІКП зазначають дату запису операції, зміст операції та/або документ, на підставі якого здійснюють запис.
Платники ПДВ мусять нараховувати податкові зобов’язання, щоб компенсувати вхідний податковий кредит, коли проводять неоподатковувані операції. Пояснимо правила, за якими маєте провести такі нарахування, якщо здійснюєте лише неоподатковувані або подвійні операції. На прикладі конкретної ситуації розглянемо, коли потрібно вперше проводити ПДВ-розподіл і як виправитися, якщо вчасно цього не зробили
Первинні показники оперативного обліку в ІКП відображають в хронологічному порядку. Водночас кожний первинний показник оперативного обліку фіксують в окремому рядку із зазначенням коду та його короткого опису з посиланням на реквізити первинних документів, дати його проведення з подальшим автоматичним розрахунком в ІКП первинних показників оперативного обліку.
Під час погашення суми податкового боргу (його частини) кошти, які сплачує такий платник, у першу чергу зараховують у рахунок податкового зобов’язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, які сплачує такий платник, у наступну чергу зараховують у рахунок погашення штрафів, в останню чергу — у рахунок пені згідно з черговістю їх виникнення.
Отже, за наявності у платника на дату подання ним податкової звітності з ПДВ податкового боргу з цього податку, такий платник має право зарахувати суму від’ємного значення ПДВ, сформовану за результатами такої податкової звітності, у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди та обліковувався в ІКП станом на перше число місяця, у якому подав таку декларацію, в частині, що не перевищує реєстраційну суму такого платника на момент отримання контролюючим органом податкової декларації.