Готівкові розрахунки між фізособами понад 50 тис. грн

3356

Запитання

Чи може фізична особа, яка придбаває в іншої фізичної особи нерухомість вартістю понад 50 тис. грн, здійснити протягом декількох днів розрахунки готівкою частинами не більше 50 тис. грн?

Відповідь

На жаль, у цьому випадку розрахуватися готівкою протягом декількох днів у сумі, що не перевищує 50 тис. грн, не вдасться, позаяк розрахунки слід провести у безготівковій формі. Тому покупцю нерухомості доведеться або перерахувати кошти зі свого поточного рахунку на поточний рахунок продавця, або внести/перерахувати кошти на поточний рахунок продавця. Пояснимо чому.

Як визначає стаття 1087 Цивільного кодексу України (ЦК), граничні суми розрахунків готівкою для фізичних та юридичних осіб, а також для фізичних осіб — підприємців встановлює НБУ.

Так, гранична сума розрахунків готівкою фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, становить 50 тис. грн (п. 1 постанови Правління НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 № 210; далі — Постанова № 210).

Якщо ж сума за договором перевищує 50 тис. грн, то фізичні особи мають перерахування кошти з поточного рахунку на поточний рахунок або ж внести/перерахувати кошти на поточні рахунки (у т. ч. у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті) (п. 2 Постанови № 210).

При цьому, як пояснив НБУ в листі від 29.08.2013 № 18-111/10879, «нотаріус має здійснювати посвідчення такого договору після того, як переконається, що сторонами дотримано вимогу про проведення розрахунків у безготівковій формі».

Тобто у нашій ситуації у безготівковій формі слід здійснювати платежі на загальну суму договору незалежно від розміру кожного платежу.

І оскільки договори купівлі-продажу житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна, як того вимагає стаття 654 ЦК, укладають у письмовій формі і вони підлягають нотаріальному посвідченню, то оминути цю вимогу не можна.

Зауважимо, що нотаріус перед нотаріальним посвідченням договору купівлі-продажу нерухомості вартістю понад 50 тис. грн на вимогу регулятора має пересвідчитись у проведенні безготівкових розрахунків. Підтвердити це мають документи про проведення розрахунків у безготівковій формі.

Так, у разі переказу коштів з поточного рахунку покупця на поточний рахунок продавця це має бути платіжне доручення, засвідчене підписом відповідального виконавця та відбитком штампа банку, або документ за операціями з платіжною карткою, сформований відповідно до правил платіжної системи.

Якщо ж покупець відкриває вкладний (депозитний) рахунок на ім’я продавця, нотаріусу слід надати роздрукований відповідний касовий документ (квитанція/чек банкомата, сліп/інший документ банку, що є підтвердженням внесення готівки у відповідній платіжній системі).

У разі внесення або переказу коштів у депозит на окремий поточний рахунок нотаріуса підтвердними документами будуть виписка банку з окремого поточного рахунку нотаріуса та документи, зазначені вище. Переказувати кошти у депозит нотаріуса покупець може як шляхом унесення готівки в касу банку для її подальшого зарахування на поточний рахунок нотаріуса, так і шляхом переказу відповідної суми коштів з власного поточного рахунку.

Також готівку можна внести на поточний рахунок продавця. Підтвердити це має роздрукований касовий документ (квитанція до заяви на переказ готівки, квитанція/сліп платіжного термінала, квитанція/чек банкомата, сліп/інший документ банку), що підтверджує внесення готівки.

Експертна система «Експертус Головбух»


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок договору про повну матеріальну відповідальність

Допоможемо оформити договір про повну матеріальну відповідальність. Для прикладу розглянемо договір про матеріальну відповідальність працівника, якому для роботи видали матеріальні цінності (комп’ютер тощо). Розберемося, за яких умов укладають такі договори та як визначити, з ким укладається договір про повну матеріальну відповідальність
81007

Бронювання ФОП: які перспективи

Чи не найпопулярніша дискусія нашого часу – це економічне бронювання ФОП: коли буде, як буде і чи буде взагалі. Наразі у Верховній Раді України є кілька законопроєктів щодо можливості бронювання ФОП та їхніх працівників. Розгляньмо законодавчі ініціативи, які поки не отримали підтримки
16338

Гарантійний лист: зразок

Допоможемо правильно скласти гарантійний лист для контрагента. Дізнайтеся, чи засвідчувати листи печаткою, коли не потрібно писати заголовка і завіряти у нотаріуса підписи
8314

Трудові пільги для учасника бойових дій

Працівникові, який має статус учасника бойових дій, надавайте соціально-трудові гарантії та пільги. Отримайте від нього документ, що підтверджує його привілеї. Щоб нічого не упустити, тримайте підказки від експерта
120

Доповідна записка: зразок

Потрібно документально підтвердити суму зайвої виплати або виявлення факту пропажі матеріальних цінностей? Для цього можна оформити доповідну записку. Доповідна записка інформує керівника вищого рівня щодо ситуації, яка склалася. Тож у статті зразки доповідних записок
30800