Як звітувати за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів
Запитання
За яким ідентифікатором подавати розрахунок платежів за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів?
Відповідь
Плата за спеціальне використання водних біоресурсів не належить до загальнодержавних або місцевих податків і зборів, перелік яких встановлений статтями 9 та 10 Податкового кодексу України; ПК.
Порядок справляння збору за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів затвердив Кабмін постановою від 06.04.1998 № 449 (далі — Постанова № 449). Контроль за обчисленням і внесенням збору за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів покладений на органи ДПС та органи рибоохорони Держрибагентства.
Інструкцію про порядок обчислення та внесення платежів за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів, затвердили спільним наказом Держрибагентство, Мінекономіки, Мінфін, Мінприроди та ДПА від 24.12.1999 № 167/156/299/300/650 (далі — Інструкція). Вона включає «Розрахунок платежів за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів» як додаток до пункту 2.2 Інструкції, який передбачає надання звітності про обсяги використаних ресурсів до податкових органів (далі — Розрахунок).
Постанова № 449 втратила чинність з набранням чинності Порядком справляння плати за спеціальне використання водних біоресурсів і розмірів плати за їх використання, затвердженого постановою КМУ від 12.02.2020 № 125 (далі — Постанова № 125). Вона не передбачала застосування Інструкції та Розрахунку, та зобов’язувала Мінагрополітики привести власні нормативно-правові акти у відповідність з Постановою № 125.
Постанова № 125 втратила чинність після набрання чинності Порядком здійснення спеціального використання водних біоресурсів, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2023 № 1347 (далі — Порядок № 1347).
Зокрема встановили, що плату за спеціальне використання водних біоресурсів (для здійснення промислового рибальства) нараховує Держрибагенство під час підготовки проєкту договору на право здійснення промислу та відображає у такому договорі (п. 75 Порядку № 1347).
У статті зосередимося на питанні звільнення від нарахування МПЗ пов’язані з запровадженням в Україні воєнного стану
При цьому на податкові контролюючі органи покладений лише обов’язок контролю за справляння плати, а контроль за достовірністю поданих користувачами водних біоресурсів звітних даних про обсяги спеціального використання водних біоресурсів здійснюють територіальні органи Держрибагентства (п. 78 Порядку № 1347).
З огляду на викладене податківці зазначають, що чинний Порядок № 1347 не передбачає декларування користувачами водних ресурсів в частині обсягів використання податковим контролюючим органам. Чинність Інструкції, що не застосовується в умовах дії чинного Порядку № 1347 — факт невиконання Мінагрополітики обов’язку з приведення власних нормативно-правових актів у відповідність до Постанови № 125, зокрема, визнання Інструкції не чинною.