До яких основних засобів можна використовувати мінімально допустимий строк амортизації
Запитання
До яких груп основних засобів (ОЗ) та за яких вимог платники податку на прибуток мають право під час розрахунку амортизації ОЗ використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює два або п’ять років, відповідно до пункту 43-1 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України?
Відповідь
При визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств на період з 01 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року платники податку на прибуток мають право під час розрахунку амортизації щодо основних засобів:
- четвертої групи (машини та обладнання) та п’ятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює два роки;
- третьої групи (передавальні пристрої) та дев’ятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює п’ять років.
Мінімально допустимі строки амортизації основних засобів, визначені пунктом 43-1 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (ПК), використовують незалежно від строків амортизації, визначених у бухобліку.
Основні засоби мають одночасно відповідати таким вимогам:
- ведені в експлуатацію платником податків в межах одного з податкових (звітних) періодів, з 01 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року;
- не використовувались.
При цьому такі основні засоби повинні використовуватися у власній господарській діяльності та не можуть продаватися або надаватися в оренду іншим особам (крім платників, основним видом діяльності яких є послуги з надання в оренду майна).
Поради з організації роботи коворкінгу: документальне оформлення, вибір КВЕДу, РРО, ліцензування, подання 20-ОПП. Облік приміщення, офісної техніки і меблів. Обчислення собівартості послуги та бухпроведення з обліку послуг коворкінгу. Податкові наслідки для коворк-центрів
На період дії воєнного стану в Україні та до кінця календарного року, в якому воєнний стан припинять або скасують, вимогу до основних засобів щодо неперебування їх у використанні, визначену абзацом сьомим пункту 43-1 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК, не застосовують до основних засобів, введених в експлуатацію після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства» від 18.06.2024 № 3813-ІХ; далі — Закон № 3813.
Платники податку на прибуток мають право застосовувати норми, визначені пунктом 43-1 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК, і до основних засобів, що були у використанні, введених в експлуатацію у період дії воєнного стану в Україні до дати набрання чинності Законом № 3813, тобто до 01.08.2024.