Грошові внески до статутного капіталу від засновників-нерезидентів

5441

Запитання

Чи може нерезидент внести грошові кошти для поповнення статутного капіталу через касу підприємства чи банку?

Відповідь

Іноземні інвестори можуть брати часткову участь у підприємствах, створених спільно з українськими юридичними та фізичними особами, або придбавати частки діючих підприємств (ст. 3 Закону України «Про режим іноземного інвестування» від 19.03.1996 № 93/96-ВР; далі — Закон № 93/96).

Іноземні інвестиції можна здійснювати, зокрема, іноземною валютою, яку вважають конвертованою НБУ, та валютою України (ст. 2 Закону № 93/96). Вносять такі інвестиції відповідно до Положення про порядок іноземного інвестування в Україну, затвердженого постановою Правління НБУ від 10.08.2005 № 280 (далі — Положення).

Так, іноземні інвестиції в Україну у грошовій формі дозволяється провадити у гривні та іноземній валюті винятково першої групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління НБУ від 04.02.1998 № 34 (п. 1.3 Положення).

Розрахунки за об’єкти інвестування слід проводити винятково через рахунки, відкриті в уповноважених банках (п. 2.2 Положення).

Як визначено в пункті 2.1 Положення, іноземний інвестор може внести інвестицію у один із таких способів:

  • перерахувати іноземну валюту з-за кордону безпосередньо на поточний рахунок резидента;
  • відкрити інвестиційний рахунок і перерахувати на нього іноземну валюту з-за кордону для подальшої інвестиції. Якщо іноземну інвестицію проводять у гривні, іноземну валюту з інвестиційного рахунку продають і зараховують на інвестиційний рахунок кошти від її продажу у гривні, а надалі перераховують їх на поточний рахунок резидента.

А от фізична особа — нерезидент має перераховувати кошти в іноземній валюті та у гривні з власного поточного рахунку фізичної особи — нерезидента в уповноваженому банку на свій інвестиційний рахунок для подальшої інвестиції.

Інвестиційні рахунки відкривають нерезидентам-інвесторам в уповноважених банках України відповідно до пункту 1.8 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.2003 № 492.

Тож іноземні інвестиції у грошовій формі не можна проводити через каси підприємств і банків.

Експертно-правова система «Експертус Головбух»

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Трудовий договір в умовах воєнного стану: як оформити призупинення

Війна, на жаль, внесла зміни в наше життя. І трудове законодавство теж. З’явилася та процедура, якої раніше не було, ― призупинення трудового договору. Що це? Чим призупинення відрізняється від зупинення трудового договору та простою, як його оформити й показати у табелі та звітності ― у консультації
79184

Ліцензування підприємства: правила, відповідальність, бухгалтерський облік

Хочете почати торгівлю алкоголем чи стати туроператором, відкрити стоматкабінет? А може є потреба зберігати на території підприємства пальне? Ну що ж, вам доведеться отримати спеціальний дозвіл — ліцензію. Про ліцензування окремих видів господарської діяльності мова піде в сьогоднішній консультації: види діяльності, документи, загальні правила, зміни 2025, відповідальність, штрафи й особливості бухгалтерського обліку за НП(С)БО та МСФЗ
22325

Продаж корпоративних прав 2025

Бізнесом володіють через корпоративні права. Контроль, дивіденди, управління — це те, що вони забезпечують. Однак від них вирішили позбутися. Як оподатковується продаж корпоративних прав? На яких рахунках відображаються корпоративні права? Особливості продажу в учасників ТОВ, повідомлення про зміни у кінцевих бенефіціарах, юридичне оформлення та інвестиційний прибуток у фізосіб. Про все це — у консультації
51302

Консалтингові послуги: документальне оформлення, облік, оподаткування

Порада у веденні бізнесу може йти на вагу золота. Радитися доводиться з різних питань: юридичних, податкових, бухгалтерських, маркетингових, управлінських і не тільки. Як відкрити бізнес, як оптимізувати податки, як забезпечити збут товару, як документально все оформити. Без ефективного вирішення цих питань бізнес швидко може зійти нанівець. Про консалтингові послуги в Україні розповімо у консультації
21397