Грошові внески до статутного капіталу від засновників-нерезидентів

5400

Запитання

Чи може нерезидент внести грошові кошти для поповнення статутного капіталу через касу підприємства чи банку?

Відповідь

Іноземні інвестори можуть брати часткову участь у підприємствах, створених спільно з українськими юридичними та фізичними особами, або придбавати частки діючих підприємств (ст. 3 Закону України «Про режим іноземного інвестування» від 19.03.1996 № 93/96-ВР; далі — Закон № 93/96).

Іноземні інвестиції можна здійснювати, зокрема, іноземною валютою, яку вважають конвертованою НБУ, та валютою України (ст. 2 Закону № 93/96). Вносять такі інвестиції відповідно до Положення про порядок іноземного інвестування в Україну, затвердженого постановою Правління НБУ від 10.08.2005 № 280 (далі — Положення).

Так, іноземні інвестиції в Україну у грошовій формі дозволяється провадити у гривні та іноземній валюті винятково першої групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління НБУ від 04.02.1998 № 34 (п. 1.3 Положення).

Розрахунки за об’єкти інвестування слід проводити винятково через рахунки, відкриті в уповноважених банках (п. 2.2 Положення).

Як визначено в пункті 2.1 Положення, іноземний інвестор може внести інвестицію у один із таких способів:

  • перерахувати іноземну валюту з-за кордону безпосередньо на поточний рахунок резидента;
  • відкрити інвестиційний рахунок і перерахувати на нього іноземну валюту з-за кордону для подальшої інвестиції. Якщо іноземну інвестицію проводять у гривні, іноземну валюту з інвестиційного рахунку продають і зараховують на інвестиційний рахунок кошти від її продажу у гривні, а надалі перераховують їх на поточний рахунок резидента.

А от фізична особа — нерезидент має перераховувати кошти в іноземній валюті та у гривні з власного поточного рахунку фізичної особи — нерезидента в уповноваженому банку на свій інвестиційний рахунок для подальшої інвестиції.

Інвестиційні рахунки відкривають нерезидентам-інвесторам в уповноважених банках України відповідно до пункту 1.8 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.2003 № 492.

Тож іноземні інвестиції у грошовій формі не можна проводити через каси підприємств і банків.

Експертно-правова система «Експертус Головбух»


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Нові критерії пов’язаності осіб

Із 2025 року діють нові критерії визначення пов’язаних осіб. Розповідаємо, у яких випадках нерезидент і резидент вважатимуться пов’язаними згідно з Податковим кодексом
105

Ліцензія на зберігання пального 2025: як отримати

Кому потрібна ліцензія на зберігання пального, скільки за неї доведеться заплатити і які документи зібрати за оновленими правилами 2025 року, який бухгалтерський облік таких ліцензій — розбираємо
101351

Семінари та вебінари для бухгалтерів 2025

Бухгалтерські семінари та вебінари ― це можливість для бухгалтера швидко опанувати новації законодавства, дізнатися рішення для специфічних робочих ситуації, а також обмінятися досвідом в бухгалтерській спільноті. Які семінари для бухгалтерів невдовзі відбудуться ― в огляді
27594

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 6 серпня 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8314