Коригування фінансового результату при придбанні товарів у нерезидента з офшорним статусом

324

Запитання

Чи проводиться коригування фінансового результату, передбачене п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ, на вартість товарів (робіт, послуг), які придбані у неприбуткової організації чи нерезидента з офшорним статусом до 01.01.2015 але витрати на їх придбання включені до складу витрат у бухгалтерському обліку після 01.01.2015?

Відповідь

Коротка:

Положення п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України (далі – ПК) передбачає збільшення фінансового результату до оподаткування за операціями, які здійснюються платниками податків після 01.01.2015. 

Витрати, сформовані після 01.01.2015 згідно з правилами бухгалтерського обліку за операціями з придбання товарів у неприбуткової організації чи нерезидента з офшорним статусом, які не були реалізовані до 01.01.2015, не підлягають коригуванню згідно з п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПК.

Повна:

Об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПК). 

Підпунктом 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПК визначено, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується:

на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг (крім операцій, зазначених у п. 140.2 та п.п. 140.5.6 п. 140.5 ст. 140 ПК, та операцій, визнаних контрольованими відповідно до ст. 39 ПК), придбаних у:

  • неприбуткових організацій, внесених до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого придбання, крім випадків, коли сума вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, придбаних у таких організацій, сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує 25 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, та крім бюджетних установ і неприбуткової організації, яка є об’єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об’єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону;
  • нерезидентів (у тому числі пов’язаних осіб - нерезидентів), зареєстрованих у державах (на територіях), зазначених у п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПК.

Вимоги п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПК не застосовуються платником податку, якщо операція не є контрольованою та сума таких витрат підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки», відповідно до процедури, встановленої ст. 39 ПК, але без подання звіту.

При цьому, якщо ціна придбання товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг перевищує їх ціну, визначену відповідно до принципу «витягнутої руки», встановленого ст. 39 ПК, коригування фінансового результату до оподаткування здійснюється на розмір різниці між вартістю придбання та вартістю, визначеною виходячи з рівня ціни, визначеної за принципом «витягнутої руки». 

З метою визначення звітного (податкового) періоду, за результатами якого здійснюється коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, що виникають за операціями з придбання товарів (у тому числі необоротних активів) у неприбуткових організацій та у нерезидентів, слід враховувати момент набуття права власності за договором.

Згідно зі ст. 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

З огляду на викладене вище з метою застосування п.п. 140.5.4 п. 140.5 

ст. 140 ПК платник податків збільшує фінансовий результат до оподаткування на суму 30 відсотків вартості придбаних товарів (необоротних активів), робіт, послуг за результатами податкового (звітного) періоду, в якому здійснюється перехід права власності на товари, необоротні активи, або складається акт або іншій документ, оформлений відповідно до вимог чинного законодавства, який підтверджує виконання робіт або надання послуг.

При цьому такий платник податку для проведення коригування фінансового результату відповідно до п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПК використовує договірну (контрактну) вартість товарів (робіт, послуг) без ПДВ незалежно від того, чи відображені витрати на їх придбання при формуванні фінансового результату до оподаткування згідно з правилами бухгалтерського обліку у звітному періоді.

Отже, якщо перехід права власності на товари, підписання актів виконаних робіт, послуг, які отримані від неприбуткової організації чи нерезидента з офшорним статусом, відбулось до 01.01.2015, а витрати на придбання таких товарів, робіт, послуг сформовано у бухгалтерському обліку після 01.01.2015, то такі витрати не приймають участь у формуванні різниць, що збільшують фінансовий результат до оподаткування відповідно до п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПК.

ЗІР 102.08


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 6 серпня 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8217

Штучний інтелект в роботі бухгалтера: так, ні чи можливо

Штучний інтелект (ШІ), зокрема його чат-бот ChatGPT, впевнено проникає у наше професійне життя. Не виняток — і бухгалтерія. Безперечно, є спокуса делегувати свої рутинні завдання комусь, хто може безвідмовно і точно провести розрахунки, без помилок заповнити і вчасно подати податкові звіти і декларації. Проте, чи безпечно це? Адже сам ШІ застерігає, що може помилятися і всю важливу інформацію потрібно перевіряти. Та й сумнівно, що податкова не випише штраф, бо «помилився ШІ, а не я». Розбираємо, яку частину своєї роботи бухгалтер може доручити штучному інтелекту, а яку — не варто
72

Облікова ставка НБУ 2025

Облікова ставка НБУ — монетарний інструмент, за яким НБУ встановлює для суб'єктів грошово-кредитного ринку орієнтир щодо вартості залучених та розміщених грошових ресурсів. Із 18.04.2025 розмір облікової ставки НБУ залишився на рівні 15,5% річних
64121

Витрати майбутніх періодів: що врахувати при складанні фінансової звітності

Витрати майбутніх періодів не часто можна побачити у бухгалтерському балансі. Однак для них відведено аж цілий рядок. Що таке витрати майбутніх періодів та чи можна обійтися без них? Чим витрати майбутніх періодів відрізняються від авансу за послуги? Чи є витрати майбутніх періодів у фінансовій звітності за МСФЗ? Відповідні на ці питання — знайдете у консультації
49358

Видаткова накладна: для кого і для чого

Видаткова накладна, мабуть, найпоширеніший документ у тих, хто постійно придбаває або продає різні ТМЦ. Саме на підставі видаткової накладної юрособи та фізособи-підприємці відпускають матеріальні цінності під час своєї господарської діяльності. Звичайні покупці також часто мають справу з видатковою накладною, коли придбавають товари у магазинах оптової торгівлі, наприклад, будматеріалів. Розберімося докладно, за якими правилами складати видаткову накладну у 2025 році
217556