Чи може ФОП повернути ПДФО, якщо за виплати йому доходу документально не підтвердив свій підприємницький статус

1304

Запитання

Як повернути надміру сплачений ПДФО, якщо на момент виплати ФОП не надав документи підприємству для уникнення подвійного оподаткування?

Відповідь

При нарахуванні (виплаті) ФОПу доходу від здійснення ним підприємницької діяльності, суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують ПДФО у джерела виплати, якщо ФОП, який отримує такий дохід, надав копію документа, що підтверджує його державну реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності (п. 177.8 Податкового кодексу України; далі — ПК).

Це правило не застосовують у разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги за цивільно-правовим договором, якщо встановлять, що відносини за таким договором фактично є трудовими, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця відповідно до підпунктів 14.1.195 та 14.1.222 ПК.

Отже, якщо юрособа укладала договір з фізичною особою — громадянином, і не отримала від неї відповідних документів, що підтверджують її держреєстрацію, як суб’єкта підприємницької діяльності, то за виплати доходу така юрособа зобов’язана:

  • утримати ПДФО;
  • подати Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, що затвердив Мінфін наказом від 13.01.2015 № 4.

ФОП, у свою чергу, подає податкову декларацію про майновий стан та доходи за звітний календарний рік, в якій відображає суму:

  • доходу отриманого від податкового агента;
  • утриманого ПДФО.

додаток

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Пільги для мобілізованих ФОПів: що передбачають податкові новації

Мобілізованих ФОПів в автоматичному режимі звільнятимуть від податків і звітності — без зайвої бюрократії. З’ясуймо, як працюють нові норми, кого вони стосуються і що потрібно знати, аби скористатися пільгами
195

Трудовий договір в умовах воєнного стану: як оформити призупинення

Війна, на жаль, внесла зміни в наше життя. І трудове законодавство теж. З’явилася та процедура, якої раніше не було, ― призупинення трудового договору. Що це? Чим призупинення відрізняється від зупинення трудового договору та простою, як його оформити й показати у табелі та звітності ― у консультації
79612

Загальна система оподаткування ФОП 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
713995