Заповнення акцизної накладної яку не надають отримувачу пального

93

Запитання

Який порядок заповнення поля «Особа - отримувач пального» акцизної накладної/ розрахунку коригування акцизної накладної, надання яких отримувачу пального не передбачено?

Відповідь

Коротка:

Заповнення акцизної накладної яку не надають отримувачу пального (крім акцизних накладних з типом причини «2»), у рядку «Особа – отримувач пального» зазначається «Неплатник», а до рядка «юридична особа - код за ЄДРПОУ отримувача пального; для фізичної особи - прізвище, ім’я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта» вноситься умовний код «1000000000».

В акцизній накладній з типом причини «2» особа – отримувач пального зазначається відповідно до переліку підприємств, яким надано квоти на підакцизну продукцію, що ввозиться чи відвантажується відповідно до ст. 229 Податкового кодексу України.

Повна:

Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПК) платник податку при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник податку зобов’язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених ст. 229 ПК; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.

Згідно з п. 231.5 ст. 231 ПК акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб’єктам господарювання та фізичним особам, які не сплачують акцизний податок, також підлягають реєстрації в ЄРАН.

При цьому відповідно до п.п. «г» та п.п. «ґ» абзацу другого п. 231.1 ст. 231 ПК в акцизній накладній зазначаються в окремих полях такі обов’язкові реквізити:

код ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) особи, що реалізує пальне, та отримувача пального;

повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податків, - отримувача пального.

Форми заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального та Порядку їх заповнення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 № 218, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.03.2016 за № 405/28535 (далі – Порядок № 218).

Згідно з п. 8 розд. І Порядку № 218 обов’язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, та визначені п.п. «г» та п.п. «ґ» п. 231.1 ст. 231 ПК, не вказуються при складанні акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної у разі:

реалізації пального отримувачам, що не є платниками акцизного податку з реалізації пального (кінцевим споживачам та суб’єктам господарювання, які відсутні у Реєстрі платників акцизного податку, крім відвантаження пального на умовах, встановлених ст. 229 ПК);

відвантаження пального з метою власного споживання;

втрати пального як в межах, так і понад встановлені норми втрат, псування, знищення пального, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального;

відвантаження виробником пального в споживчій тарі ємністю до двох літрів (включно).

Відповідно до п. 6 розділу ІІ та п. 12 розділу ІІІ Порядку № 218 заповнення акцизної накладної яку не надають отримувачу пального (крім акцизних накладних з типом причини «2»), у рядку «Особа - отримувач пального» зазначається «Неплатник», а до рядка «юридична особа – код за ЄДРПОУ отримувача пального; для фізичної особи - прізвище, ім’я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта» вноситься умовний код «1000000000».

В акцизній накладній з типом причини «2» особа – отримувач пального зазначається відповідно до переліку підприємств, яким надано квоти на підакцизну продукцію, що ввозиться чи відвантажується відповідно до ст. 229 ПК.

ЗІР 116.13.03


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Акцизний податок 2025: товари, ставки, розрахунок

Про акциз, особливості його нарахування за основними групами підакцизних товарів (алкоголь, тютюнові вироби, паливо, легкові автомобілі), оновлення щодо підакцизних товарів, акциз у роздрібних торговців тютюновими виробами, втрату підакцизних товарів в умовах воєнного стану — у цьому огляді
103668

Декларація про максимальні роздрібні ціни: як скласти та подати

Коли подається декларація про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари, що таке максимальні роздрібні ціни, відповідальність за порушення максимальних роздрібних цін, приклад заповнення декларації про максимальні роздрібні ціни
188

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
64543