Формуємо податковий кредит, коли дати отримання й відвантаження товарів різні

159
Теми:

Запитання

На яку дату покупець може сформувати податковий кредит, якщо дата отримання товарів не збігається з датою їх відвантаження?

Відповідь

За загальним правилом, податкові зобов’язання з ПДВ та податковий кредит формують за «першою подією».

Так, датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів є дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • зарахування коштів на банківський рахунок постачальника як оплата товарів, що підлягають постачанню, а в разі готівкових розрахунків — дата оприбуткування коштів у його касі;
  • відвантаження товарів (п. 187.1 Податкового кодексу України; ПК).

Своєю чергою, покупець формує податковий кредит за правилом «першої події» на дату:

  • списання коштів з банківського рахунку в оплату товарів;
  • отримання платником податку товарів (п. 198.2 ПК).

Певна річ, що постачальник на дату виникнення податкових зобов’язань має скласти податкову накладну й зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) у встановлений ПК строк (п. 201.1 ПК). Саме ця податкова накладна і надасть покупцеві право віднести до податкового кредиту суми ПДВ, нараховані (сплачені) за придбаними товарами.

А от сформувати податковий кредит за відсутності належно оформленої та зареєстрованої податкової накладної покупець не може (п. 198.6 ПК).

Як бачимо, аби сформувати податковий кредит, коли товари придбавають на умовах післяплати, покупець має отримати товари, а податкову накладну на їх відвантаження — оформити і зареєструвати в ЄРПН. Тому в разі коли дата отримання товарів не збігається із датою їх відвантаження, покупець може реалізувати своє право сформувати податковий кредит лише після складання податкової накладної постачальником (у момент відвантаження товарів) та реєстрації її в ЄРПН, але не раніше отримання права власності на такі товари. Таке формування податкового кредиту цілком відповідає вимогам ПК.

Із цим погоджуються і податківці (лист ДФС від 09.06.2015 № 11999/6/99-99-19-01-01-15, лист ГУ ДФС у Рівненській області від 09.09.2016 № 2128/10/17-00-12-02-10).


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
14094

Як отримати витяг платника ПДВ 2025

Де взяти витяг з реєстру платників ПДВ? У статті знайдете алгоритм отримання витягу з реєстру платників ПДВ, а також бланк запиту про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість (Форма № 1-ЗВР)
21605

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
291785