Як відкликати помилкову податкову накладну

6607

Запитання

Підприємство подало на реєстрацію в ЄРПН помилково виписану податкову накладну. Її реєстрацію ДФС зупинила. Як довести, що цю податкову накладну не потрібно реєструвати? Чи не загрожують підприємству штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію помилкової податкової накладної рік потому?

Відповідь

Реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) зупиняють, коли такі ПН/РК відповідають сукупності Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації. Орган ДФС протягом операційного дня в автоматичному режимі надсилає платникові квитанцію про зупинення реєстрації таких ПН/РК (п. 201.16 Податкового кодексу України; ПК).

Щоб розблокувати ПН/РК, платник подає до органу ДФС за основним місцем обліку письмові пояснення та/або копії документів для підтвердження операції. Документи подають протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у заблокованих ПН/РК. За результатами розгляду цих документів комісія ДФС приймає рішення про:

  • реєстрацію ПН/РК в ЄРПН;
  • відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН (пп. 201.16.2, 201.16.3 ПК).

Тобто за нормами ПК платник подає документи для підтвердження реальності операції, аби ДФС зареєструвала заблоковану податкову накладну. А от можливості подати документи, щоб відкликати/скасувати заблоковані помилкові ПН/РК, податкове законодавство не передбачає.

Податкові зобов’язання за заблокованою помилковою податковою накладною включати до податкової декларації з ПДВ не потрібно. Адже дані, наведені у податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (п. 6 розд. ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21). А в нашій ситуації податкову накладну склали на нереальну операцію (не підтверджену первинними документами). Відповідно, немає підстав відображати цю операцію у податковій декларації з ПДВ.

За порушення строків реєстрації ПН/РК платників ПДВ притягують до відповідальності, передбаченої статтею 120-1 ПК. За загальним правилом, податкову накладну складають на дату виникнення податкових зобов’язань і реєструють у ЄРПН у строки, визначені у підпункті 201.10 ПК. Тому, аби уникнути штрафів за нереєстрацію помилкової накладної, платникові потрібно довести перевіряльникам, що визнавати податкові зобов’язання за помилковою податковою накладною немає підстав.


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Код УКТ ЗЕД в податковій накладній: як визначити

Код УКТ ЗЕД попри його назву використовують не лише під час оформлення операцій зовнішньоекономічної діяльності, але й має безпосереднє відношення до податкових накладних за умови внутрішнього постачання товарів. Як визначити цей код, до яких наслідків можуть призвести помилки, чи можна його скорочувати, коли він не потрібен, розрахунок коригування при помилці в коді УКТ ЗЕД 2025 — це все знайдете у консультації
93494

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
298349

Податкова накладна 2025: актуальна форма

Обов’язок платників ПДВ вчасно реєструвати податкові накладні під час воєнного стану й надалі діє. Із новою формою податкової накладної, яка діє з 1 жовтня 2024 року, та особливостями її складання допоможе ознайомитися роз’яснення експерта. У консультації знайдете зразки податкової накладної, які можете скачати
371796