За невиконанням умов кредитного договору банк вилучив заставлене майно: чи сплачувати фізособі податки
Запитання
Чи виникає об’єкт оподаткування у фізичної особи, якщо банк за договором з такою особою вилучає заставлене нерухоме або рухоме майно та бере його на свій баланс як основний засіб, у зв’язку з невиконанням умов кредитного договору?
Відповідь
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника не включають доходи, отримані внаслідок реалізації заставленого майна, майна платника при зверненні стягнення фінансовою установою на таке майно у зв’язку з невиконанням платником своїх зобов’язань за договором кредиту/позики, за умови що таке майно придбав за рахунок такого кредиту/позики (абз. 2 пп. 165.1.16 Податкового кодексу України; ПК).
Передача банку фізособою права власності на заставлене нерухоме чи рухоме майно в рахунок виконання основного зобов’язання за договором вважають продажем такого майна.
При цьому, якщо заставлене майно, яке відчужується у зв’язку з невиконанням платником своїх зобов’язань за договором кредиту (позики), придбали за рахунок коштів такого кредиту, то дохід, отриманий внаслідок такого відчуження, не включають до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, тобто не оподатковують ПДФО.
Водночас, якщо при реалізації заставного майна не виконуються умови абзацу другого підпункту 165.1.16 ПК, то дохід, отриманий від такого відчуження, оподатковують відповідно до норм статей 172 та 173 ПК (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті).