Інфляція прискориться, зарплати знизяться, роль євро зросте: прогноз НБУ

Через війну у 2022 році інфляція прискориться до 30%, а економіка скоротиться майже на 32%. У 2023 році інфляція почне сповільнюватися, а економіка — зростати помірними темпами. Про це йдеться в щоквартальному інфляційному звіті НБУ за жовтень 2022 року.

Національна сертифікація бухгалтерів — 2025

Нацбанк опублікував інфляційний звіт за жовтень 2022 року.

За даними НБУ, у 2022 році інфляція прискориться до 30%. З огляду на війну та рекордні за кілька десятиліть світові темпи зростання цін це помірний рівень інфляції. Надалі інфляція сповільниться:

  • у 2023 році — до 21%;
  • 2024-му — нижче ніж 10%.

Зниженню інфляції сприятимуть:

  • поступове налагодження логістики та виробництва;
  • зменшення світової інфляції;
  • збереження облікової ставки на високому рівні;
  • виважена економічна політика держави з відмовою від емісійного фінансування дефіциту бюджету наступного року.

Лише у 2025 році інфляція повернеться до 5%.

У 2022 році економіка скоротиться майже на третину, а у 2023—2024 роках — зростатиме помірними темпами. За прогнозом НБУ, економіка почне зростати в 2023 році завдяки очікуваному зниженню безпекових ризиків, пожвавленню споживчого попиту та інвестиційної діяльності на тлі налагодження виробничих і логістичних процесів та збереження значних фіскальних стимулів.

У 2023—2024 роках темпи зростання ВВП становитимуть 4—5% на рік.

У 2022 році безробіття сягне майже 30%. У наступні роки попит на робочу силу пожвавиться, а рівень безробіття знизиться завдяки відновленню економіки. Водночас безробіття залишатиметься вищим за свій природний рівень через втрати економіки та поглиблення диспропорцій, що пов’язані з війною.

Номінальні зарплати у 2022 році знизяться на 12—13%, а реальні — на чверть (з урахуванням інфляції). Причина — зниження фінансової стійкості підприємств і значна конкуренція між претендентами на роботу. Через збереження дефіциту кваліфікованої робочої сили в окремих секторах і значні диспропорції на ринку праці номінальні зарплати наступного року зростуть майже на третину та перевищать довоєнний рівень, а в 2024 році — ще на 28%. Однак у реальному вимірі зарплати зростатимуть повільно через високу інфляцію та низьку продуктивність праці у порівнянні з довоєнними показниками.

Дефіцит бюджету скорочуватимуть поступово — з 25% ВВП у 2022 році без урахування грантів до 12% ВВП у 2024 році. Основним джерелом покриття дефіциту бюджету та утримання макрофінансової стабільності залишатиметься міжнародне фінансування. Емісійне фінансування планують повністю припинити з 2023 року.

Якщо до середини 2024 року високі безпекові ризики зберігатимуться, у 2023 році економіка зросте лише на 2%, а інфляція довше відхилятиметься від цілі НБУ. У 2023—2024 роках ВВП зростатиме повільно — 2—3% на рік. Повноцінне відновлення економіки розпочнеться лише з середини 2024 року.

Наступного року інфляція швидко сповільнюватиметься у порівнянні з базовим прогнозом (до 13,4%) через пригнічений споживчий попит та подовження дії мораторію на підвищення тарифів на комунальні послуги. Водночас у 2024 році інфляція різко прискориться через суттєве збільшення адміністративних цін внаслідок завершення дії мораторію.

Інтеграція України до ЄС супроводжується стабільним зростанням ролі євро у валютних розрахунках. Упродовж 2015—2021 років частка євро в розрахунках за експорт товарів зросла з 13% до понад 26%, а в розрахунках за імпорт товарів — з 31% до 49,5%. З початком війни роль євро ще більше посилилася з огляду на переорієнтацію транспортування до Європи та суттєву міжнародну допомогу від європейських партнерів.

Роль долара залишатиметься значною, допоки зберігатиметься сировинна структура українського експорту. Однак євроінтеграційні процеси та нарощування виробництва товарів з вищою доданою вартістю сприятимуть поступовому зниженню ролі долара у валютних розрахунках України.

За інформацією НБУ


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як аграрію скласти податкову накладну

Наш експерт підготував зразки заповнення нових податкових накладних для аграріїв ― скачуйте їх у консультації, аби заповнити без помилок та зареєструвати ПН без блокування
7404

Податкова декларація платника єдиного податку ФОП

Облік на спрощеній системі простий, податкова декларація платника єдиного податку не складна, але її треба вчасно подати та заповнити. У цій консультації зразки декларації, а також особливості складання декларації з ЄП для фізосіб, декларація для груп 1, 2 та 3 із заповненням додатка ЄСВ
242814

Єдиний податок 2025: ставки, групи, ліміти, звітність і сплата для ФОП

Що таке єдиний податок? Єдиний податок передбачає звільнення від сплати деяких податків, більш прості підходи до ведення обліку та звітності. На ньому можуть перебувати як юрособи, так і фізособи-підприємці. Про групи єдиного податку в 2025 році, про єдиний податок і воєнний стан, хто може перебувати на кожній з них та за яких умов, а хто взагалі не має права бути єдинником — у цьому огляді
305891

Головне для бухгалтера в липні 2025

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у липні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера у липні. Ми постійно актуалізуємо дані в огляді. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось! Стежте за оновленнями і листами від Експертно-правової системи «Експертус Головбух» , щоби не пропустити важливе для себе
652

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді