Мобілізованому працівнику не нараховують середню зарплату: чи виключати цей період із розрахункового

Період перебування на військовій службі не виключають із розрахункового періоду за обчислення середньоденної зарплати для розрахунку матеріального забезпечення.

mobilizov_zarplata.jpg

Оплата праці в умовах повітряних тривог і відключення світла

Лист Фонду соціального страхування України від 05.12.2022 № 1671-11-1 

Допомогу з тимчасової непрацездатності надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати.

Середньоденну зарплату обчислюють діленням нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) зарплати, на яку нарахували ЄСВ та/або страхові внески, на кількість календарних днів перебування у трудових відносинах у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих із поважних причин: тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати.

Норма передбачена пунктом 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі – Порядок № 1266),

Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключають з розрахункового періоду.

Після набуття чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352, починаючи з 19.07.2022 за працівниками, яких призвали на військову службу, роботодавець не зберігає середній заробіток. За такими працівниками роботодавець має зберігати лише місце роботи і посаду.

З 19.07.2022 за працівниками, призваними на військову службу, під час дії особливого періоду на строк до його завершення або до дня фактичного звільнення зберігають місце роботи і посаду на підприємстві. Таким працівникам виплачують грошове забезпечення коштом Державного бюджету України відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України (КЗпП)).

Наразі відповідних змін до пункту 3 Порядку № 1266 щодо віднесення періоду військової служби на період мобілізації до поважних причин не здійснювали.

Отже, період перебування застрахованої особи на військовій службі, для якої передбачено гарантії частиною 3 статті 119 КЗпП:

  • не належить до періоду, не відпрацьованого з поважних причин;
  • не виключається із розрахункового періоду за обчислення середньоденної зарплати для розрахунку матеріального забезпечення.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як відбувається дисконтування кредитів та позик

Вимога дисконтувати довгострокову заборгованість у національних стандартах бухгалтерського обліку з’явилася порівняно недавно й питань викликає чимало. Одне з них ― чи треба дисконтувати довгострокову заборгованість за кредитами і позиками, якщо за ними нараховуються проценти позичальнику? У консультації розглянемо питання дисконтування банківських кредитів і відсоткових позик
38852

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12057

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді