Роздрібна торгівля алкоголем і тютюном: КВЕД, ліцензія, штрафи

Автор
експерт з податкового обліку Експертус Головбух
Роздрібну торгівлю алкоголем і тютюновими виробами пильно контролюють податківці. Законно організувати таку діяльність та уникнути штрафів допоможе експерт

Роздрібна торгівля — діяльність із продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків (ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.95 № 481/95-ВР; далі — Закон № 481).

Розглянемо правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами: яку систему оподаткування обрати

Торгувати вроздріб підакцизними товарами не можуть ФОПи на спрощеній системі оподаткування. Виняток — роздрібний продаж пива, сидру, перрі, столових вин (пп. 291.5.1 Податкового кодексу України; ПК).

Тому оберіть загальну систему оподаткування.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами: КВЕД

Аби продавати вроздріб алкоголь і тютюнові вироби, отримайте відповідні коди КВЕД.

Основне призначення КВЕД — визначати і кодувати основні й другорядні види економічної діяльності підприємств.

КВЕД — це статистичний інструмент, за допомогою якого впорядковують економічну інформацію. Він не створює для підприємств прав чи обов’язків, не спричинює жодних правових наслідків.

Щоб вибрати належні коди КВЕД, скористайтеся державним сервісом.

Оберіть код КВЕД, що відповідає діяльності підприємства.

Як отримати ліцензію на роздрібну торгівлю алкоголем і тютюном

Суб’єкти господарювання можуть продавати уроздріб:

  • алкогольні напої (окрім столових вин), а малі виробники виноробної продукції — алкогольні напої без додавання спирту: вина виноградні, плодово-ягідні, напої медові;
  • тютюнові вироби;
  • рідини, що їх використовують в електронних сигаретах (РЕС).

Для цього мусять мати ліцензію на роздрібну торгівлю.

Якщо маєте ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, можете продавати сидр та перрі (без додання спирту) без окремої ліцензії на право роздрібної торгівлі цими алкогольними напоями (ст. 15 Закону № 481).

Щоб отримати ліцензію на роздрібну торгівлю алкоголем або тютюновими виробами, подайте заяву до Головного управління ДПС за місцем торгівлі. Подати заяву можете поштою (рекомендованим листом) або онлайн на сайті.

У заяві на роздрібну торгівлю алкоголем зазначте:

  • адресу місця торгівлі;
  • перелік РРО, програмних РРО (ПРРО), що розміщені в місці торгівлі, інформацію про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення;
  • реєстраційні номери посвідчень РРО, фіскальні номери ПРРО, розміщених у місці торгівлі, дату початку їх обліку в органах контролю.

У заяві на ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами зазначте відповідний вид господарської діяльності та адресу місця торгівлі.

Ліцензію зможете отримати протягом 10 календарних днів після подання заяви. Плату за ліцензії справляють щокварталу рівними частками.

Такі ліцензії ДПС видає строком на один рік (ст. 15 Закону № 481).

Зважте, що на місце торгівлі отримують одну ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами. У ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем має бути зазначений кожен РРО/ПРРО, що розміщений в місці торгівлі та через який можете продавати алкоголь.

Чи реєструвати місця зберігання алкоголю і тютюну

Якою має бути площа приміщення для роздрібної торгівлі алкоголем

Місце торгівлі алкогольними напоями (окрім пива) — це місце реалізації товарів в одному торговельному приміщенні (будівлі) за місцем фактичного розташування торговельною площею не менше ніж 20 кв. м. Таке місце торгівлі має бути обладнане РРО та/або ПРРО (ст. 1 Закону № 481).

Торгувати пивом і тютюновими виробами можете у приміщеннях без обмеження площі.

Отже, продавати алкогольні напої можете, коли приміщення роздрібної торгівлі має торговельну площу не менше ніж 20 кв. м.

Яка відповідальність за продаж алкоголю за цінами, нижчими від мінімальних роздрібних

Алкогольні напої продавайте вроздріб за цінами, не нижчими за мінімальні роздрібні ціни, що їх затвердив уряд (Постанова № 957).

Штраф за роздрібний продаж коньяку, алкогольних напоїв, горілки, лікеро-горілчаних виробів та вина за цінами, нижчими за мінімальні роздрібні ціни на такі напої, становить 100% вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних роздрібних цін, але не менше ніж 10 000 грн (ст. 17 Закону № 481).



зміст


Бухгалтерський вебінар

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді