Зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) податкову накладну з 01.07.2015 можливо лише за умови дотримання вимог щодо наявності відповідної реєстраційної суми ПДВ (ліміту).
Обчислення реєстраційного ліміту
Реєстраційний ліміт обчислюють за формулою відповідно до пункту 200-1.3 Податкового кодексу України (ПК), а саме:
Втрата первинних документів через руйнування офісу
- ΣНакл = ΣНаклОтр + ΣМитн + ΣПопРах– ΣНаклВид – ΣВідшкод – ΣПеревищ,
- де ΣНаклОтр — загальна сума ПДВ за отриманими податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН;
- ΣМитн — загальна сума ПДВ, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;
- ΣПопРах — загальна сума поповнення електронного ПДВ-рахунку з поточного рахунку платника;
- ΣНаклВид — загальна сума ПДВ за виданими податковими накладними/розрахунками коригування, зареєстрованими в ЄРПН;
- ΣВідшкод — загальна сума ПДВ, заявлена до бюджетного відшкодування;
- ΣПеревищ — загальна сума перевищення задекларованих податкових зобов’язань над сумою ПДВ, що міститься в складених платником податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН.
Платник ПДВ може зареєструвати в ЄРПН податкову накладну або розрахунок коригування до неї лише за умови, якщо реєстраційний ліміт перевищує або дорівнює сумі ПДВ, зазначеній у цих документах.
У разі якщо реєстраційний ліміт є меншим ніж сума ПДВ, зазначена у податковій накладній, зареєструвати таку податкову накладну платник не зможе. Йому буде відмовлено у цьому.
У такому випадку, а також у разі якщо обчислена за формулою сума має від’ємне значення (див. Таблицю), для отримання можливості зареєструвати податкову накладну в ЄРПН платнику потрібно збільшити реєстраційний ліміт (див. Приклад 1).
З урахуванням алгоритму формули це можливо здійснити за рахунок:
- отриманих податкових накладних та розрахунків коригування, зареєстрованих у ЄРПН;
- сплати ПДВ на митниці (у разі здійснення імпортних операцій);
- поповнення рахунку платника в системі електронного адміністрування ПДВ.
► Порядок заповнення податкової накладної 2018
Крім того, згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ ПК з 01.07.2015 реєстраційна сума автоматично збільшується на:
- суму середньомісячного розміру податку, задекларованого та погашеного платником до бюджету протягом попередніх 12 місяців (так званий овердрафт);
- суму помилково або надміру сплачених до бюджету коштів.
Також нагадаємо, що залишки від’ємного значення ПДВ станом на 01.02.2015 за вибором платника або збільшують розмір реєстраційної суми з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту в декларації за звітний (податковий) період, або підлягають поверненню платнику у порядку, який діяв у 2014 році (п. 33 підрозд. 2 розд. XX ПК).
Отже, у разі якщо реєстраційний ліміт має від’ємне значення навіть з урахуванням зазначених вище бонусів, передбачених розділом ХХ ПК, щоб зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, платнику доведеться «вивернути калитку» та поповнити електронний ПДВ-рахунок з власного поточного банківського рахунку в межах суми, якої бракує.
Якщо платник не має достатньо коштів на поточному рахунку, то він може звернутися до постійних покупців з проханням перерахувати аванс на його банківський рахунок. Пам’ятайте, що електронний ПДВ-рахунок може поповнюватися лише з власного поточного рахунку в банку платника.
► План комплексних перевірок 2018
Якщо і цей варіант не пройде, доведеться чекати чергової податкової накладної від постачальника, яка збільшить реєстраційний ліміт, і лише тоді зареєструвати податкову накладну в ЄРПН. Однак зважайте на те, що граничний строк реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН становить 15 календарних днів з дати їх складання. Порушення цього строку хоч на один день призведе до застосування штрафу.
Як розрахувати суму, на яку потрібно поповнити електронний ПДВ-рахунок для того, щоб зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, розглянемо на Прикладах 1 та 2.
Приклад 1. Розрахунок суми поповнення електронного ПДВ-рахунку на дату реєстрації податкової накладної в ЄРПН
Підприємство має зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, у якій сума ПДВ становить 10 000 грн.
Реєстраційний ліміт на дату реєстрації має від’ємне значення і становить –30 000 грн. (див. Таблицю).
Для отримання можливості зареєструвати таку податкову накладну потрібно збільшити реєстраційну суму на 40 000 грн. (30 000 грн. + 10 000 грн.).
Дані системи електронного адміністрування ПДВ
№ | Реквізит | Сума |
1 | Стан рахунку | - |
2 | Сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних | – 30 000 |
3 | Загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в Реєстрі | 150 000 |
4 | Загальна сума податку, сплаченого платником податку безпосередньо або через уповноважену особу під час ввезення товарів на митну територію України | - |
5 | Загальна сума поповнення електронного рахунку з поточного рахунку платника податку | 25 000 |
6 | Загальна сума податку за виданими платником податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в Реєстрі | 200 000 |
7 | Загальна сума податку, заявлена платником податку до бюджетного відшкодування | - |
8 | Загальна сума перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником податку у поданих податкових контролюючому органу податкових деклараціях з податку, суми податку, зазначеної у складених таким платником податкових накладних, зареєстрованих в Реєстрі | 10 000 |
9 | Сума збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних | - |
10 | Сума середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/4 квартали | 5 000 |
11 | Сума помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на додану вартість станом на 1 липня 2015 року | - |
У разі якщо всі можливі варіанти збільшення реєстраційного ліміту використано, збільшити його можна лише шляхом перерахування платником з поточного банківського рахунку на електронний ПДВ-рахунок 40 000 грн.
Приклад 2. Розрахунок суми поповнення електронного ПДВ-рахунку за умови отримання податкової накладної від постачальника
Враховуючи умови Прикладу 1, припустимо, що у платника не було можливості поповнити електронний ПДВ-рахунок. Однак протягом кількох днів він отримав від постачальників зареєстровані податкові накладні на загальну суму 60 000 грн., у т. ч. ПДВ — 10 000 грн. Крім того, ДФС підтвердила переплату в інтегрованій картці платника ПДВ на суму 12 000 грн.
► ЄСВ 2018
У такому разі, щоб своєчасно зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, у якій сума ПДВ становить 10 000 грн., платнику доведеться поповнити електронний ПДВ-рахунок на 18 000 грн. ((10 000 грн. + 12 000 грн.) – 40 000 грн.).
Сплата ПДВ за звітний період
Система електронного адміністрування ПДВ передбачає сплату узгоджених податкових зобов’язань до бюджету лише через відкритий у казначействі електронний ПДВ-рахунок.
Як було зазначено, цей рахунок поповнюють шляхом перерахування коштів платником з власного поточного рахунку в банку. Тобто платник може розраховувати на суми, перераховані ним з поточного банківського рахунку на електронний ПДВ-рахунок для збільшення реєстраційного ліміту з метою отримання можливості реєстрації податкових накладних у ЄРПН. Звичайно, за умови, що ці суми будуть обліковуватися на залишку електронного ПДВ-рахунку на дату сплати ПДВ за відповідний звітний період (див. Приклад 3).
Приклад 3. Розрахунок суми поповнення електронного ПДВ-рахунку для сплати податкових зобов’язань з ПДВ
Підприємство задекларувало за червень 2015 року ПДВ до сплати у сумі 40 000 грн.
Залишок коштів на електронному ПДВ-рахунку на граничну дату сплати податкових зобов’язань:
- 40 000 грн. (дані Прикладу 1);
- 18 000 грн. (дані Прикладу 2).
У першому випадку підприємство має достатньо коштів, щоб не поповнювати електронний ПДВ-рахунок для сплати ПДВ за червень 2015 року (40 000 грн. – 40 000 грн.).
У другому випадку підприємство має поповнити електронний ПДВ-рахунок для сплати ПДВ за червень 2015 року на суму 22 000 грн. (40 000 грн. – 18 000 грн.).
Отже, для своєчасної реєстрації податкової накладної або розрахунку коригування в ЄРПН потрібно дотримуватись однієї вимоги: реєстраційний ліміт має бути не меншим ніж сума ПДВ, зазначена у цих документах.
У разі якщо реєстраційний ліміт менший ніж сума ПДВ у податковій накладній або розрахунку коригування, які платник має зареєструвати в ЄРПН, то платник зобов’язаний перерахувати потрібну суму коштів зі свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ.
Щоб убезпечити себе від застосування штрафу, встановленого статтею 120-1 ПК, продавець має зареєструвати податкову накладну протягом 15 календарних днів з дати її складання. Реєстрація на 16-й день обійдеться йому дорожче на 10% від суми ПДВ, зазначеної в податковій накладній.
І наостанок звертаємо увагу, що не зареєстрована в ЄРПН податкова накладна:
- не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту;
- не звільняє продавця від обов’язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"