Своїм розпорядженням «Про перенесення робочих днів у 2018 році» від 11.01.2018 № 1-р (далі — Розпорядження) Кабмін рекомендує керівникам підприємств, установ та організацій (далі — організація) перенести робочі дні, що межують зі святковими та неробочими днями. Мета — створити сприятливі умови для святкування і використання робочого часу. Рекомендації поширюються на працівників із п’ятиденним робочим тижнем і вихідними в суботу й неділю. Розглянемо, як зміниться графік їх роботи.
Коли відпочиваємо
В організаціях у 2018 році роботу не проводитимуть у такі святкові дні та дні релігійних свят (ст. 73 Кодексу законів про працю України; КЗпП):
- 1 січня — Новий рік (понеділок);
- 7 січня — Різдво Христове, православне (неділя);
- 8 березня — Міжнародний жіночий день (четвер);
- 8 квітня — Великдень (неділя);
- 1 травня — День праці (вівторок);
- 9 травня — День Перемоги (середа);
- 27 травня — Трійця (неділя);
- 28 червня — День Конституції України (четвер);
- 24 серпня — День незалежності України (п’ятниця);
- 14 жовтня — День захисника України (неділя);
- 25 грудня — Різдво Христове, католицьке (вівторок).
► Компенсація за роботу у святкові та неробочі дні
Якщо святковий або неробочий день збігається із суботою або неділею, вихідний день переносять на наступний після святкового або неробочого (ст. 67 КЗпП).
Коли працюємо
Уряд рекомендує у 2018 році перенести робочі дні з:
- п’ятниці 9 березня на суботу 3 березня,
- понеділка 30 квітня на суботу 5 травня,
- п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня,
- понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня,
- понеділка 31 грудня на суботу 29 грудня.
Розпорядження Кабміну не поширюється на органи Пенсійного фонду України, Казначейство, Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» і банки. Спеціальний режим роботи банків та їх установ у ці дні встановлює Нацбанк України.
Які обов’язки керівника
Розпорядження Кабміну має рекомендаційний характер. Чи виконувати його — вирішує керівник організації.
Якщо керівник вирішить застосувати Розпорядження, не пізніше ніж за два місяці він має видати наказ про перенесення вихідних та робочих днів, погодивши його із профспілкою (ч. 5 ст. 67 КЗпП). Із цим наказом керівник має ознайомити працівників.
Уряд видав Розпорядження 11 січня 2018 року, тож недодержання керівником двомісячного терміну, визначеного частиною п’ятою статті 67 КЗпП, стосовно 9 березня не вважатимуть порушенням.
Усі питання щодо перенесення робочих днів керівник вирішує самостійно. Він має право зважити на думку працівників і перенести інші робочі дні, ніж рекомендовані Урядом, не переносити їх узагалі або перенести не для всіх працівників, а лише для окремих структурних підрозділів організації.
Рішення керівника про перенесення робочих днів змінює графік роботи організації, норму тривалості робочого часу в місяцях, у яких переносять робочі дні. Однак воно не впливає на річну тривалість робочого часу, фонд зарплати, обсяги виробництва, надходження бюджетних коштів тощо.
Тривалість робочого дня в суботу має дорівнювати тривалості робочого дня, який перенесли на цю суботу.
Відпустки надають за зміненим через перенесення робочих днів графіком роботи організації.
«Вчіться, розваги нікуди не дінуться», — казали вони. Проте розваги якраз кудись ділися, а навчання завжди з нами. Бо як бухгалтеру без нових знань наодинці з податковими змінами? Вища школа Головбуха — ваш шанс лагідно поєднати підвищення кваліфікації і відпочинок, адже ви самі обираєте час і місце для уроків!
Якщо працівник без поважної причини не вийде на роботу в суботу, на яку керівник перенесе робочий день, це кваліфікуватимуть як прогул. Відсутність на роботі з поважної причини працівник має підтвердити відповідним документом (листком непрацездатності, наказом про відпустку тощо).
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"