Своїм розпорядженням «Про перенесення робочих днів у 2018 році» від 11.01.2018 № 1-р (далі — Розпорядження) Кабмін рекомендує керівникам підприємств, установ та організацій (далі — організація) перенести робочі дні, що межують зі святковими та неробочими днями. Мета — створити сприятливі умови для святкування і використання робочого часу. Рекомендації поширюються на працівників із п’ятиденним робочим тижнем і вихідними в суботу й неділю. Розглянемо, як зміниться графік їх роботи.
Втрата первинних документів через руйнування офісу
Коли відпочиваємо
В організаціях у 2018 році роботу не проводитимуть у такі святкові дні та дні релігійних свят (ст. 73 Кодексу законів про працю України; КЗпП):
- 1 січня — Новий рік (понеділок);
- 7 січня — Різдво Христове, православне (неділя);
- 8 березня — Міжнародний жіночий день (четвер);
- 8 квітня — Великдень (неділя);
- 1 травня — День праці (вівторок);
- 9 травня — День Перемоги (середа);
- 27 травня — Трійця (неділя);
- 28 червня — День Конституції України (четвер);
- 24 серпня — День незалежності України (п’ятниця);
- 14 жовтня — День захисника України (неділя);
- 25 грудня — Різдво Христове, католицьке (вівторок).
► Компенсація за роботу у святкові та неробочі дні
Якщо святковий або неробочий день збігається із суботою або неділею, вихідний день переносять на наступний після святкового або неробочого (ст. 67 КЗпП).
За що покарають головбуха
Коли працюємо
Уряд рекомендує у 2018 році перенести робочі дні з:
- п’ятниці 9 березня на суботу 3 березня,
- понеділка 30 квітня на суботу 5 травня,
- п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня,
- понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня,
- понеділка 31 грудня на суботу 29 грудня.
Розпорядження Кабміну не поширюється на органи Пенсійного фонду України, Казначейство, Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» і банки. Спеціальний режим роботи банків та їх установ у ці дні встановлює Нацбанк України.
Які обов’язки керівника
Розпорядження Кабміну має рекомендаційний характер. Чи виконувати його — вирішує керівник організації.
Якщо керівник вирішить застосувати Розпорядження, не пізніше ніж за два місяці він має видати наказ про перенесення вихідних та робочих днів, погодивши його із профспілкою (ч. 5 ст. 67 КЗпП). Із цим наказом керівник має ознайомити працівників.
Уряд видав Розпорядження 11 січня 2018 року, тож недодержання керівником двомісячного терміну, визначеного частиною п’ятою статті 67 КЗпП, стосовно 9 березня не вважатимуть порушенням.
Усі питання щодо перенесення робочих днів керівник вирішує самостійно. Він має право зважити на думку працівників і перенести інші робочі дні, ніж рекомендовані Урядом, не переносити їх узагалі або перенести не для всіх працівників, а лише для окремих структурних підрозділів організації.
Рішення керівника про перенесення робочих днів змінює графік роботи організації, норму тривалості робочого часу в місяцях, у яких переносять робочі дні. Однак воно не впливає на річну тривалість робочого часу, фонд зарплати, обсяги виробництва, надходження бюджетних коштів тощо.
Тривалість робочого дня в суботу має дорівнювати тривалості робочого дня, який перенесли на цю суботу.
Відпустки надають за зміненим через перенесення робочих днів графіком роботи організації.
Якщо працівник без поважної причини не вийде на роботу в суботу, на яку керівник перенесе робочий день, це кваліфікуватимуть як прогул. Відсутність на роботі з поважної причини працівник має підтвердити відповідним документом (листком непрацездатності, наказом про відпустку тощо).
Як отримати лікарняні від Фонду соцстраху
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"