Фінансові результати підприємства: облік
Фінансовий результат — що це
Фінансовий результат — це різниця між доходами та витратами. Простіше, кажучи, — прибуток або збиток. Фінансовий результат — це суто бухгалтерський термін і показує результат арифметичної дії.
Термін «фінансовий результат» вживається у нормативних документах лише щодо підприємств. Фінансовий результат у підприємства є завжди: позитивний (прибуток) або негативний (збиток). Нульовий результат теж можливий, але рідко зустрічається, хіба що підприємство взагалі не проводило будь-якої діяльності впродовж періоду (етап створення або ліквідації).
Увага: Фінансовий результат — це «доходи – витрати = прибуток/збиток».
До речі, при складанні звітності за міжнародними стандартами (МСФЗ) замість «фінансовий результат» зазвичай вживають більш зрозумілі для пересічного користувача звітності поняття «прибуток» або «збиток». Однак у МСБО 1 «Подання фінансової звітності» термін «фінансові результати» вживається досить часто.
Безлімітна підтримка користувачів «Експертус Головбух»
Правила обліку фінансових результатів
Правила бухгалтерського обліку фінансового результату включають у себе правила обліку доходів і витрат та визначені:
- НП(С)БО 15 «Дохід»;
- НП(С)БО 16 «Витрати»;
- НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» та НП(С)БО 25 «Спрощена фінансова звітність» — розкриття інформації про складові частини доходів, витрат та фінансового результату у Звіті про фінансовий стан;
- План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій (далі — План рахунків) та Інструкція до його застосування, які затверджені наказом Мінфіну від 30.11.99 № 291, — у частині рахунків для обліку доходів, витрат та фінансового результату;
- Методичними рекомендаціями щодо заповнення форм фінансової звітності, які затверджені наказом Мінфіну від 28.03.2013 № 433 (далі — Методрекомендації № 433), — наповнення складових частин фінансового результату, показників доходів та витрат у Звіті про фінансовий стан;
- Методичні рекомендацій з перевірки порівнянності показників фінансової звітності, які затверджені наказом Мінфіну від 11.04.2013 № 476 (далі — Методрекомендації № 476), — у частині арифметичного розрахунку та співставності показників фінансового результату, його складових частин, показників доходів та витрат.
У системі МСФЗ усе складніше — окремих стандартів щодо доходів і витрат немає, тому основні правила їхнього визнання слід шукати у Концептуальній основі фінансової звітності та МСБО 1 «Подання фінансової звітності».
Окремі нюанси визнання доходів і витрат регулюються спеціалізованими стандартами, наприклад правила нарахування амортизації основних засобів, нематеріальних активів, біологічних активів, уцінки запасів, створення резерві та забезпечень, обліку фінансових інвестицій. Це стосується як НП(С)БО, так і МСФЗ.
Українські підприємства активно залучають іноземні інвестиції, виграють гранти і розвиваються. Хочете бути серед успішних? Підвищуйте кваліфікацію за Міжнародними стандартами фінансової звітності
Чи є фінансовий результат у ФОП?
Якщо підходити формально, — ні, тобто фінансового результату у фізосіб-підприємців (ФОП) немає. Точніше термін «фінансовий результат» до ФОП не застосовується. Однак формально говорити про фінансовий результат ФОП не можна:
- ФОП не ведуть бухгалтерський облік, тому що на них не поширюється Закон «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996 (далі — Закон про бухоблік). Як наслідок, НП(С)БО, План рахунків до ФОП відношення не мають. А саме там вживається термін «фінансовий результат»;
- у правилах оподаткування ФОП, що визначає Податковий кодекс України (далі — ПК), термін «фінансовий результат» не використовується. У ПК термін «фінансовий результат» згадується лише в контексті обліку податку на прибуток підприємств;
- правила визнання доходів і витрат у підприємств та ФОП відрізняються. Для підприємств діє принцип нарахування, а ФОП визнають доходи й витрати за надходженням і витрачанням грошей, що називають касовим методом. Як наслідок, отримання авансу у ФОП вважається доходом, а у підприємства — ні;
- для ФОП заборонене визнання цілої низки витрат: амортизація легкових автомобілів, доходи (збитки) від змін валютних курсів, неоплачених грошима витрат тощо;
- ФОП-єдинники груп 1, 2 та 3 (ставка 5%) ведуть лише облік доходів, тобто не ведуть обліку витрат. Тобто фінансового результату для них бути в принципі не може.
Однак щодо ФОП загальної системи оподаткування у ПК вживається схожий за економічним змістом термін — «чистий оподатковуваний дохід». По-суті, це прибуток ФОП-загальника, але з урахуванням вищезгаданих особливостей обліку доходів і витрат ФОП. Саме прибуток, адже поняття збиток у ФОП немає, від’ємний чистий оподатковуваний дохід не визначається (див. зокрема роз’яснення ГУ ДПС у Одеській області).
Попри формальну точку зору нормативних документів, з економічної точки зору у ФОП є фінансовий результат — прибуток або збиток — який кожний ФОП може порахувати для себе самостійно, враховуючи особливості своєї діяльності.
Фінансовий результат: чи дорівнює залишку грошей
Ні, не дорівнює. Цей бухгалтерський парадокс пов’язаний з тим, що визнання доходів і витрат у сучасному бухгалтерському обліку підприємств ніяк не пов’язано з надходженням та витрачанням грошових коштів. Як наслідок, фінансовий результат може бути позитивним — прибуток, але підприємство зовсім може не мати грошей на рахунку, і навпаки.
Увага: рух грошей не впливає на фінансовий результат підприємства.
Простий приклад: підприємство отримало аванс за свою продукцію, яку ще не відвантажило. Гроші є, але доходу (відповідно й прибутку) немає, бо дохід можна визнати в момент відвантаження продукції. Крім того, сума отриманих грошей не рівна прибутку. Більше того, якщо продукція продається за ціною нижче собівартості, то може бути навіть збиток.
- Оприлюднення річної фінзвітності разом з аудиторським висновком
- Як заповнити Баланс (Звіт про фінансовий стан) за формою № 1
- Як заповнити Звіт про фінансові результати за формою № 2
- Як скласти і заповнити Звіт про рух грошових коштів
- Як скласти Звіт про власний капітал
- Примітки до фінансової звітності: хто складає та як заповнити
- Яких помилок уникати під час складання фінзвітності
Бухгалтерський облік фінансових результатів
Окремих правил для обліку фінансового результату немає, оскільки вони є похідними від правил (принципів) обліку доходів і витрат. Їх можна виділити всього два. Такі правила у сукупності носять назву «принцип нарахування» (ст. 4 Закону про бухоблік).
ПРИНЦИП НАРАХУВАННЯ ТА ЙОГО СКЛАДОВІ | ||
№ | Правило | Пояснення/приклад |
1 | доходи й витрати визнаються в момент коли вони фактично понесені незалежно від отримання/витрачання грошей | Якщо на складі була продукція вартістю 10 тис. грн, яку потім відвантажили за 16 тис. грн, то в цей момент відбувається одночасно дві бухгалтерські операції:
Також у цей же момент відбувається визнання;
Надходження у майбутньому грошової оплати від покупця (16 тис. грн) уже ніяк не позначається на доходах, витратах та фінансовому результаті підприємства |
2 | при розрахунку фінансового результату доходи співставляють саме з тими витратами, які були понесені заради їхнього отримання | Для виробництва продукції підприємство орендує приміщення цеху. У грудні 2024 сплачено за його оренду за весь наступний рік (2025). Операція грудня 2024 не спричиняє нарахування витрат і не позначається на фінансовому результаті підприємства 2024 року. Ця сума попередньої оплати (авансу) має бути поступово віднесена на витрати впродовж звітних періодів 2025 року:
Таким чином, оплата оренди у грудні 2024 року вплине на фінансовий результат аж 2025 року, бо саме в цьому році цех буде випускати продукцію, яка приноситиме дохід підприємству |
Увага: Фінансовий результат для підприємств визначається на основі принципу нарахування.
Формування фінансового результату в обліку
Для обліку формування фінансового результату підприємств використовується ціла система бухгалтерських рахунків для обліку:
- доходів (рахунки класу 7);
- витрат (рахунки класу 9);
- витрат на виробництво (рахунок 23) та загальновиробничих витрат (рахунок 91). Їх слід розглядати окремо, оскільки залишки за ними а відміну від інших рахунків доходів і витрат відносяться на субрахунок 901 ««Собівартість реалізованої готової продукції»», а не рахунок 79 «Фінансові результати»;
- фінансового результату (рахунок 79 та його субрахунки).
Також підприємства можуть у цій системі використовувати ще й рахунки класу 8 для обліку витрат за елементами. Однак переважна більшість підприємств цього не робить, адже цей клас рахунків, по-перше, не обов’язковий, по-друге, без нього цілком можна обійтися.
Як діяти, коли керівник не має змоги підписати документи, наприклад, перебуває у відпустці, відрядженні, на лікарняному тощо? Із паперовими документами можна знайти рішення. З електронним документообігом та різними КЕП посадових осіб розібратися складніше — виникає багато запитань щодо правомірності поставлених підписів. У статті підкажемо, як передати повноваження підписувати документи на час відсутності керівника та уникнути ризиків
Фінансовий результат: рахунок
Рахунок обліку фінансових результатів (79) має аж три субрахунки, призначення яких розкрито у таблиці нижче.
РАХУНКИ ДЛЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ФІНАНСОВОГО РЕЗУЛЬТАТУ | ||
Субрахунки рахунку 79 | Призначення | Як вживається рахунок |
791 | облік результатів операційної діяльності | На цьому субрахунку накопичуються доходи та витрати:
Наприклад:
|
792 | облік результатів фінансових операцій | У більшості підприємств результат фінансової діяльності від’ємний, бо більшість підприємств мають фінансові витрати, але не мають фінансових доходів. Приклади фінансових витрат:
Для того, щоб мати ще й фінансові доходи, підприємство має отримувати відсотки, наприклад, за такими операціями:
Однак для надання фінансових послуг треба ще й мати ліцензію від НБУ (раніше — від Нацкомфінпослуг)*. Відтак позитивний результат фінансових операцій може бути у страхових компаній, кредитних спілок, лізингових компаній та інших надавачів фінансових послуг, але не звичайних підприємств |
793 | облік результатів іншої діяльності | На цей субрахунок відносяться доходи й витрати від будь-якої іншої діяльності, яка не потрапила на субрахунки 791 і 792:
|
* див. зокрема Закон «Про фінансові послуги та фінансові компанії» від 14.12.2021 № 1953 |
Рахунок 79 разом зі своїми субрахунками (791, 792, 793) — це кінцевий рахунок, на який списуються (закриваються) усі рахунки доходів і витрат (7 і 9 клас). Виняток тільки рахунки 23 і 91 — вони закриваються попередньо на інші рахунки (23, 26, 90). Схема рахунку обліку фінансових результатів наведена нижче.
Рахунок 79 (791, 792, 793) | |
Дт | Кт |
Витрати | Доходи |
За рахунками бухгалтерського обліку маємо формулу:
фінансовий результат підприємства = оборот за Кт 79 – оборот за Дт 79.
Увага: бухгалтерське правило просте: рахунки класів 7 і 9 закриваються на 79.
Початок нового року — час переглянути облікову політику підприємства. Адже кожен рік насичений на оновлення. Окремі облікові зміни продиктовані воєнним станом. Пояснимо, на які облікові моменти слід зважити і як внести зміни до облікової політики
Облік фінансового результату підприємства: приклад
Для того, щоб зрозуміти використання всієї цієї системи рахунків розглянемо досить простий приклад обліку виробництва та реалізації продукції.
БУХГАЛТЕРСЬКІ ПРОВЕДЕННЯ З ОБЛІКУ ФІНАНСОВОГО РЕЗУЛЬТАТУ | ||||
№ | Господарські операції | Дт | Кт | Сума |
Формування доходів і витрат підприємства | ||||
процес придбання: | ||||
1 | придбана сировина (витрат немає) | 201 | 631 | 40000 |
2 | відображено розрахунки з ПДВ — до реєстрації постачальником податкової накладної (сума ПДВ узагалі не впливає на витрати) | 644.2 | 631 | 8000 |
3 | відображений податковий кредит з ПДВ — після того, як постачальник зареєстрував податкову накладну | 641.1 | 644.2 | 8000 |
4 | оплата вартості сировини постачальнику (витрат також немає, оскільки підприємство один актив (гроші) замінює на інший — сировину) | 631 | 311 | 48000 |
процес виробництва: | ||||
5 | вартість сировини списана на собівартість виробництва (відбувається формування виробничої собівартості) | 23 | 201 | 40000 |
6 | нарахована зарплата робітникам, які виробляють продукт | 23 | 661 | 50000 |
7 | нарахований ЄСВ на зарплату робітників, які виробляють продукт (=50000 × 0,22) | 23 | 651 | 11000 |
8 | нарахований знос обладнання та знос виробничої будівлі | 91 | 131 | 1000 |
9 | загальновиробничі витрати віднесені на собівартість виробництва | 23 | 91 | 1000 |
10 | отриманий продукт з виробництва за виробничою собівартістю (=40000 + 50000 + 11000 + 1000) (всі ці затрати на виробництво, що увійшли до собівартості, поки що не є витратами з точки зору бухгалтерського обліку, оскільки актив (продукт) ще не списаний з балансу) | 26 | 23 | 102000 |
процес реалізації: | ||||
11 | відвантажено продукт і визнаний дохід (виручка) від його реалізації | 361 | 701 | 192000 |
12 | визнано податкове зобов’язання — до реєстрації податкової накладної | 643.2 | 641.1 | 32000 |
13 | відображено розрахунки з ПДВ — після реєстрації податкової накладної | 701 | 643.2 | 32000 |
14 | списаний продукт з балансу в момент реалізації (за виробничою собівартістю) | 901 | 26 | 102000 |
15 | надійшла оплата від постачальника (50%) | 311 | 361 | 9600 |
16 | нарахована зарплата директору підприємства | 92 | 661 | 20000 |
17 | нарахований ЄСВ на зарплату директора підприємства (=20000 × 0,22) | 92 | 651 | 4400 |
18 | нарахована амортизація автомобіля директора | 92 | 131 | 600 |
облік фінансового результату в кінці місяця: | ||||
19 | дохід від реалізації (без ПДВ) віднесений на фінансовий результат (= 192000 – 32000) | 701 | 791 | 160000 |
20 | собівартість реалізованого продукту віднесена на фінансовий результат | 791 | 901 | 102000 |
21 | адміністративні витрати (зарплата директора, ЄСВ на неї, амортизація автомобіля) віднесені на фінансовий результат (=20000 + 4400 + 600) | 791 | 92 | 25000 |
22 | нарахований податок на прибуток. Фінансовий результат до оподаткування = 160000 – 102000 – 25000 = 33000. Податок на прибуток = 33000 × 0,18 = 5940 | 981 | 641 | 5940 |
23 | витрати з податку на прибуток списані на фінансовий результат | 791 | 981 | 5940 |
24 | визначений фінансовий результат періоду: 160000 – 102000 – 25000 – 5940 = 27060 (прибуток). Його віднесено на збільшення нерозподіленого прибутку у балансі підприємства | 791 | 441 | 27060 |
Складові фінансового результату
Фінансовий результат підприємства можна розкласти на складові. Зокрема коли складаєте Звіт про фінансові результати, використовуйте підхід, що містить таблиця нижче.
СКЛАДОВІ ФІНАНСОВОГО РЕЗУЛЬТАТУ | ||
Компонент фінансового результату | Як визначається | На основі даних прикладу |
чистий дохід | = виручка – ПДВ – акциз | 160000* |
валовий прибуток (збиток) | = чистий дохід – собівартість | 58000 |
фінансовий результат від операційної діяльності | = валовий прибуток (збиток) + інші операційні доходи – інші операційні витрати – адміністративні витрати – витрати на збут | 33000 |
фінансовий результат до оподаткування | = фінансовий результат від операційної діяльності + інші доходи – інші витрати + фінансові доходи – фінансові витрати + доходи від участі в капіталі – витрати від участі в капіталі | 33000 |
чистий прибуток | = фінансовий результат до оподаткування – витрати з податку на прибуток | 27060 |
* у платника ПДВ з прикладу маємо, що виручка складає 192000 грн (=160000 + 160000×20% = 160000+32000). Тоді виручка 192000 грн, а чистий дохід = 160000 грн (= 192000 – 32000) |
Знову зміни у законах? А щоб їх! І як тепер працювати? Як добре, що онлайн-помічник у системі «Експертус Головбух» і з робочими ситуаціями допоможе розібратися, і заспокоїть. Хутчіш тисніть на посилання і заручіться надійною підтримкою експертів 👇
Формування фінансових результатів у звітності
Фінансовий результат знаходить своє відображення у таких звітах:
- Звіт про фінансові результати (вона ж — форма № 2, міжнародна назва — Звіт про прибутки та збитки) — суми доходів і витрат за різними видами, проміжні фінансові результати (від операційної діяльності, до оподаткування, чистий);
- Баланс (міжнародна назва — Звіт про фінансовий стан) — накопичений фінансовий результат за всі періоди діяльності (нерозподілений прибуток/непокритий збиток);
- Податкова декларація з податку на прибуток — фінансовий результат є основою для розрахунку податку на прибуток. Однак цей звіт не подається учасниками спрощеної системи оподаткування (платники єдиного податку).
У фінансовій звітності збиток наводиться у дужках, а не зі знаком мінус («–»).
Фінансовий результат: оподаткування
Фінансовий результат — це ключовий показник у розрахунку податку на прибуток, що сплачується на загальній системі оподаткування. Як він впливає на податок — показуємо.
ВПЛИВ ФІНАНСОВОГО РЕЗУЛЬТАТУ (ФР) НА ПОДАТКИ | |
Чи впливає фінансовий результат на оподаткування | Як визначається податок |
Підприємства. Податок на прибуток (загальна система, малодоходники; дохід ≤ 40 млн грн на рік): | |
так | (ФР – накопичені збитки минулих років)×0,18 |
Підприємства. Податок на прибуток (загальна система, великодоходники; дохід > 40 млн грн на рік): | |
так | (ФР – накопичені збитки минулих років +/– інші податкові різниці)×0,18 |
ФОП. Податок на доходи фізичних осіб (загальна система): | |
так | чистий оподатковуваний дохід (прибуток) × 0,18 = (доходи – витрати)×0,18 |
Фінансовий результат — прибуток
Прибуток збільшує нерозподілений прибуток підприємства у балансі (проводка Дт 79 Кт 441). Його можна використати в майбутньому для виплати дивідендів (субрахунок 671), формування резервного капіталу (рахунок 43), збільшення статутного капіталу (субрахунок 401). Можна взагалі не розподіляти. Як проміжний у процесі розподілу може використовуватися субрахунок 443 «Прибуток, використаний у звітному період».
Фінансовий результат — збиток
Збиток покривають за рахунок нерозподіленого прибутку минулих років або резервного капіталу. Якщо їх немає, то збиток збільшує у балансі непокритий збиток минулих років (проводка Дт 442 Кт 791).