Заява за формою № 1-РОБД: подання та заповнення

UA RU
Автор
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів
Сільськогосподарська дотація – це свого роду повернення ПДВ сільськогосподарським товаровиробникам у частині, яка відповідає частці їхньої сільськогосподарської продукції. Щоб отримати дотацію, вони повинні подавати заяву за спеціальною формою № 1-РОБД. У 2021 році форма № 1-РОБД зазнала змін, у статті наведемо актуальний бланк і розповімо: як її заповнити, коли подавати, а також наведемо зразок заповнення Заяви за формою № 1-РОБД.

 

 

Бланк форми № 1-РОБДСКАЧАТИ у редакції Наказу Мінфіну від 17.08.2020 № 505

 

Нормативка на отримання сільськогосподарської дотації

Спершу про нормативну базу, яка визначає необхідність подачі цієї заяви 1-РОБД. До неї належать:

Для чого ж потрібно стільки нормативних документів?

Увага: Подача форми № 1-РОБД та отримання ПДВ-дотації – це право, а не обов’язок с/г товаровиробника

 

Мета форми 1-РОБД – отримання сільськогосподарської ПДВ-дотації

Бюджетну дотацію для розвитку сільського господарства не слід плутати з компенсаціями аграріям. Вона за своєю суттю є компенсацією (поверненням) частини ПДВ, а то й усього ПДВ, якщо у сільськогосподарського товаровиробника нічого окрім продажу сільськогосподарської продукції за період не було. Її ще інколи називають сільськогосподарською ПДВ-дотацією. Якщо спрощено, то  правила тут окрім подачі заяви за формою № 1-РОБД такі:

  • треба бути платником ПДВ;
  • компенсується не весь сплачений чи нарахований ПДВ, а лише сума різниці між податковим зобов’язанням і податковим кредитом, тобто той ПДВ, яку сплачує с/г товаровиробник до бюджету за місяць. Сума компенсації визначається на основі частки с/г продукції (див. далі – Порядок заповнення заяви № 1-РОБД);
  • надалі треба ще й вести, по-суті, окремий ПДВ-облік, тобто робити певні відмітки у податковій накладній. Там через дріб (“/”) у номері накладної слід ставити код “2”, якщо вона складається на постачання дотаційної с/г продукції (див. далі про коди КВЕД), а також у графі 12 розділу Б ставити цей КВЕД (у розрахунку коригування – це графа 15).     

А тепер про саму Заяву.

Увага: Отримувачі ПДВ-дотації ведуть окремий ПДВ-облік у своїх податкових накладних/розрахунках коригування

 

Що таке Заява № 1-РОБД

Заява існує для внесення даних до Реєстру, через який вона й отримала свою назву: РОБД = Реєстр Отримувачів Бюджетної Дотації (по тексту – Реєстр). Містить вона підстави та їхній розрахунок для внесення сільськогосподарського товаровиробника до Реєстру. Форму № 1-РОБД подає керівник або представник сільськогосподарського товаровиробника (ст. 161.2 Закону № 1877). При цьому в Реєстр з Заяви вносяться такі дані (ст. 161.4 Закону № 1877):

  • назва с/г товаровиробника, його податковий номер та ІПН (для фізосіб-підприємців);
  • дата подання заяви № 1-РОБД, дати включення/виключення, дати набуття/припинення статусу отримувача бюджетної дотації;
  • перелік видів діяльності с/г товаровиробника, які дають право цю дотацію, дати внесення записів про них;
  • реквізити поточного банківського рахунку отримувача дотації, куди держава перераховуватиме гроші;
  • дати та суми зарахування коштів бюджетної дотації за період, у якому відбулася виплата бюджетної дотації.

Є ще й заява на зняття з Реєстру – це форма № 2-РОБД. 

Хто подає заяву № 1-РОБД

Заяву можуть подати як юрособи, так і фізособи-підприємці, для яких виконується умова ст. 161 Закону № 1877, а саме:

  • основна діяльність – постачання с/г товарів/послуг, вироблених на власних або орендованих основних засобах;
  • питома вага вартості с/г товарів/послуг ≥ 75% вартості всіх товарів/послуг, поставлених ним протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно;
  • мають види діяльності, тобто коди КВЕД, які відповідають п. 161.3 Закону № 1877 (див. нижче – Порядок заповнення заяви № 1-РОБД).

 

 

Коли подавати заяву № 1-РОБД

Подається заява один раз перед початком періоду отримання ПДВ-дотації. Період – це ті місяці, за які с/г товаровиробник має право на цю дотацію (поки не подав форму № 2-РОБД). Така перша заява має містити позначку “Внесення” – див. розділ 2 форми заяви № 1-РОБД.

Тільки для такої заяви подача можлива у двох формах – в електронній або в паперовій формі.

Подається заява у місяці, який передує початку податкового періоду, з якого с/г товаровиробник хоче отримати право на отримання ПДВ-дотації. Строк подачі – протягом 5 календарних днів після закінчення граничного строку подачі податкової звітності з ПДВ (додаток 1 до форми № 1-РОБД). Так як на подачу звітності дається 20 календарних днів після кінця місяця, то заяву за формою № 1-РОБД слід подати до 25-го календарного дня місяця (включно). Так як заява використовує дані щодо ПДВ, то вочевидь її слід подавати уже після подачі самої декларації з ПДВ.

Увага: 25-е число кал. місяця, який передує початку періоду, за який планується отримання ПДВ-дотації, – це строк подачі заяви № 1-РОБД. Заява подається після подачі декларації з ПДВ або разом з нею

Подача заяви № 1-РОБД “Перереєстрація”

Окрім початкової заяви з позначкою “Внесення”  може бути й “Перереєстрація”. Її подаємо тоді, коли змінилися:

  • перелік КВЕД, якими займається с/г товаровиробник;
  • зміна реквізитів банківського рахунку для отримання бюджетної ПДВ-дотації.

Строк подачі – 10 робочих днів, які настають за днем, у якому у с/г товаровиробника відбулися зміни (п. 161.4 Закону № 1877).

Нюанс подачі, який відрізняє перереєстрацію від початкового внесення – заява № 1-РОБД у цьому випадку подається виключно в електронній формі.

Оновлена форма Заяви № 1-РОБД

Ще минулого року наказ Мінфіну від 17.08.2020 № 505 вніс зміни до форми № 1-РОБД. Однак щодо Заяви зміни незначні:

  • додали розділ щодо пов’язаних осіб, а саме їхню кількість та перелік (це новий розділ 8 форми № 1-РОБД), які протягом року є отримувачами державної підтримки у вигляді ПДВ-дотації (розділ V1 Закону № 1877). Розділ 8 Заяви за формою №1-РОБД заповнюють лише за наявності у с/г товаровиробника пов’язаних з ним осіб під час подання заяви з позначкою «Внесення» або «Зміни щодо пов’язаних осіб»;
  • додали у розділ 2 ще одну причину подачі заяви 1-РОБД – «Зміни щодо пов’язаних осіб». Ці зміни мають подаватися у тому ж порядку, що при перереєстрації – у 10 робочих днів, які настануть за Це й усе. Усі інші розділи й графи форми № 1-РОБД залишаються без змін.

 

 

 

 

Порядок заповнення форми № 1-РОБД

Окрім цілком очевидних даних на кшталт ІПН та податкового номеру у розділі 1 є ті, які бажано розглянути детальніше, що й зробимо на основі додатка 1 форми № 1-РОБД та листа ДФС від 29.06.2017 № 890/6/99-99-12-03-01-15/ІПК (читайте також роз’яснення ДФС). До речі, у верхніх реквізитах, серія та номер паспорту, як правило, не заповнюються – це для тих ФОП, які з релігійних переконань не хочуть мати податковий номер та мають відповідну відмітку у паспорті.

 

 

ЗАПОВНЕННЯ ФОРМИ № 1-РОБД

Розділ

Назва

Як заповнювати

5

Види економічної діяльності

Види діяльності для графи 2  беремо з КВЕД 2010, а для графи 1 і графи 3 – з пп. 161.3 ПКУ. Не забуваємо вказати, який з них є основним позначкою “ü” або “+”.

6

Вартість товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів

Увага! Заповнюємо все у цілих числах: 74,5% ≈ 75% і т.п.

Графа 2 – 12 послідовних попередніх місяців перед поданням форми № 1-РОБД (тобто місяців перед місяцем подачі форми 1-РОБД).

Графа 4 – загальні обсяги операцій з постачання с/г продукції, які визначені групами 1-14 УКТ ЗЕД, якщо вони були вирощені, збиралися, відгодовувалися, виловлювалися, вироблялися, перероблялися самим с/г товаровиробником або на орендованих ним потужностях.

Графа 5 = графа 4×100%/(графа 3 – графа 6), тобто питома вага обсягу постачання с/г продукції розраховується за мінусом операцій з постачання основних засобів.

Графа 6 – обсяг постачання основних засобів, які перебували у складі основних засобів с/г товаровиробника не менше 12 послідовних періодів сукупно.

Усього – рахуємо загальну суму по колонках 4, 3 та 6, а потім виводимо питому вагу у %. Вона має бути ≥ 75%. 

7

Реквізити поточного банківського рахунку

Вказуємо той банківський рахунок, на який будуть зараховуватися гроші. Рахунок вказуємо у форматі IBAN, ніяких МФО банків уже не треба.

8

Дані щодо пов’язаних осіб

Вказуємо дані щодо пов’язаних осіб. У заповненні потрібні:

  • визначення пов’язаної особи з пп. 14.1.159 ПКУ;
  • Додаток 2 до форми бланку № 1-РОБД;
  • знати день, коли сталися зміни щодо пов’язаних осіб.

Якщо пов’язаних осіб, то пишемо “Відсутні”.

 

 

Заповнення розділу 8 щодо пов’язаних осіб

Нагадуємо, що пов’язаними особами за пп. 14.1.159  ПКУ є юрособи або фізособи,  або ж утворення без статусу юрособи, які здатні впливати на умови або економічні результати діяльності суб’єкта. Наприклад, є юрособа, яка прямим чи непрямим чином (через інших пов’язаних осіб) володіє 25% та більше корпоративних прав суб’єкта (це критерій з кодом JJ01, відповідає абз. 2 пп. “а” пп. 14.1.159 ПКУ). По цьому критерію, як правило, проходять засновники юрособи. Це не єдиний критерій – їх усього 19, тому рекомендуємо ретельно вивчити Додаток 2 до бланку форми № 1-РОБД.

Увага: Перед складання форми 1-РОБД вивчіть критерії пов’язаності осіб

Однак може таке бути, що сільськогосподарський товаровиробник взагалі не має пов’язаних осіб, наприклад жоден за засновників не набирає 25%, а інші критерії теж не дотримуються. Це цілком нормальна ситуацій, тоді розділ 8 залишаємо порожнім, але ДПС може відмовити у прийнятті форми, якщо пов’язані особи все ж таки існують.

В першу чергу, при заповнені цього розділу зверніть увагу на власників підприємства – вони кандидати № у даний перелік.

Приклад заповнення форми № 1-РОБД 2021

Наостанок наведемо зразок заповнення форми № 1-РОБД. 

Зразок заповнення форми № 1-РОБД (у редакції Наказу Мінфіну від 17.08.2020 № 505)

СКАЧАТИ ЗРАЗОК ⤵️

Зразок заповнення форми № 1-РОБД (оновлена, проект)

 

 

 


Бухгалтерський вебінар

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді