Внесено зміни до законів стосовно добровільної сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ).
Основна увага приділена сплаті ЄСВ до Пенсійного фонду України (далі — ПФУ) за українських громадян, які працюють за кордоном.
Для цього планується укладення угод добровільної участі між ПФУ та зарубіжними підприємствами про сплату ЄСВ за громадян України.
Що ж до розрахунку платників добровільного внеску з ПФУ, то за громадян України, які працюють в розташованих за межами нашої держави підприємствах, установах, організаціях (зокрема міжнародних), внески можна буде сплачувати в іноземній валюті. Це стосується й українських громадян, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, які вони укладають самостійно. Зокрема, добровільно сплачувати ЄСВ для забезпечення участі у пенсійному страхуванні тепер можуть і особи, які досягли 16-річного віку та які не належать до кола платників ЄСВ (наприклад, студенти).
Розписано сам порядок сплати та продажу коштів ЄСВ, які надійшли в іноземній валюті, їх облік. Разом з цим передбачено, що за здійснення операцій з продажу іноземної валюти із суми ЄСВ утримуватиметься комісійна винагорода.
Змінами встановлено можливість одноразової сплати застрахованою особою ЄСВ за попередні періоди (в т. ч. за період з 01.01.2004 по 31.12.2010). При цьому сума сплаченого ЄСВ за кожен місяць такого періоду не може бути меншою мінімального та більшою максимального страхового внеску, встановленого на дату укладення договору. У цьому разі пропонується застосовувати зарплату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії — за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь. Одноразова сплата особою ЄСВ за попередні періоди може бути здійснена за окремим договором.
Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.