Оподаткування ПДФО та ЄСВ нарахованих відпускних працівнику
Як оподатковувати ПДФО та ЄСВ нараховані та виплачені відпускні?
Відповідно до підпункту 1.6.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 №5, суми нарахувань за весь календарний місяць відображаються в обліку у цьому ж місяці.
Витрати за звітний період повинні відображатися в обліку у момент їх виникнення незалежно від дати виплати коштів (ст. 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XIV). Тому відпустки необхідно обліковувати у місяці їх нарахування, незважаючи на термін виплати.
Згідно з абзацом 3 підпункту 169.4.1 Податкового кодексу України (ПК) для утримання податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) сума нарахованих відпускних включатиметься до доходу звітного місяця, у якому було нараховано відпускні. Якщо у звітному місяці працівникові було нараховано ще будь-які доходи, крім відпускних, то вони також включаються до бази оподаткування ПДФО і ЄСВ відповідного місяця.
Також відповідно до абзацу 3 підпункту 169.4.1 ПК сума виплачених відпускних працівнику з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, відноситься до відповідного податкового періоду нарахування відпускних.
Треба пам’ятати, що максимальна величина для нарахування та утримання ЄСВ дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ця величина затверджена пунктом 4 частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI.
Зверніть увагу! У день виплати відпускних, як і під час виплати заробітної плати, необхідно подати до банку платіжні доручення на сплату ПДФО та ЄСВ (нарахування і утримання). Сплата ПДФО і ЄСВ розраховуватиметься з фактично нарахованої суми відпускних за звітний період.
Надалі при нарахуванні заробітної плати за звітний місяць необхідно визначити загальний місячний дохід (оплата праці за відпрацьований час) і утримати ПДФО з урахуванням вже сплачених сум податків (зборів) із суми відпускних. Також слід пам’ятати про прогресивну ставку ПДФО і граничну суму місячного доходу для ЄСВ.