А відтак господарська операція може опосередковуватися складенням будь-якого первинного документа, який містить обов’язкові реквізити та/або відповідає законодавчо установленим вимогам щодо його складення (за наявності таких вимог).
Такого висновку дійшов суд, визнавши незаконним податкове повідомлення-рішення про донарахування підприємству податкових зобов’язань з ПДВ та застосування штрафних санкцій. Зокрема, підставою для прийняття такого рішення слугувало ненадання підприємством до перевірки розрахунків нормативних витрат палива автотранспорту, списаного в подальшому як таке, що використане під час здійснення господарської діяльності. На підставі цих розрахунків відповідно до Норм витрат палива та мастильних матеріалів на автомобільному транспорті, затверджених наказом Мінтрансу від 10.02.1998 № 43 (далі — Норми № 43), на думку податківців, і має здійснюватися списання ПММ на підприємстві. При цьому податківці відхилили як підтверджувальні облікові документи, складені підприємством, на підставі яких здійснювався облік палива при транспортуванні товару.
Як облікувати ПММ для сільгосптехніки
Однак, із позиції суду, Норми № 43 — це галузевий нормативний акт, призначений для планування потреби підприємств, організацій та установ в паливно-мастильних матеріалах і контролю за їх витратами, ведення звітності, запровадження режиму економії і раціонального використання нафтопродуктів. Цей документ також може застосовуватись для розроблення питомих норм витрат палива. При цьому зазначений нормативно-правовий акт не може визначати прав та обов’язків підприємства, оскільки не пройшов державної реєстрації в Мін’юсті.
Ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 18.08.2016 № 826/13368/15