Як обчислити страховий стаж для заяви-розрахунку

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

ФСС повідомило, що найбільше у страхувальників запитань щодо заповнення колонок 21 та 22 додатку 1.1 заяви-розрахунку — «Страховий стаж (у повних місяцях) загальний та за останні 12 місяців».

Якщо працівник вперше надає на підприємстві листок непрацездатності і працює на цьому підприємстві менше 8 років, то для правильного обчислення лікарняних потрібно зібрати відомості про попередню трудову діяльність та інші періоди, що зараховуються до страхового стажу.

Ідеальні зразки розрахункових документів

Якщо застрахованій особі регулярно призначається матеріальне забезпечення на одному й тому ж місці роботи, і відповідні відомості вже наявні у страхувальника, то повторно їх отримувати не потрібно. Якщо ж застрахована особа працює у одного страхувальника більше 8 років, регулярно отримує заробітну плату, з якої сплачується ЄСВ в розмірі не менше мінімального, то додаткові відомості про страховий стаж збирати також недоцільно.

Наприклад, у працівник захворів вперше 01.09.2018. Згідно довідки ОК-5 чи ОК-7 її страховий стаж становить 94 місяці. Призначена допомога у розмірі 70% середньої зарплати. Згодом, з 01.11.2018 працівник знов захворів. Якщо за вересень та жовтень із нарахованої зарплати сплачено ЄСВ у розмірі не менше мінімального, то вважаємо, що страховий стаж становить 96 місяців і допомога призначається у розмірі 100 % середньої зарплати. Повторно отримувати довідку у ПФУ не потрібно.

Колонку 21 заповнюють для контролю відповідності нарахованого матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності розміру допомоги, що визначається у відсотках в залежності від страхового стажу. Відомості для заповнення цієї колонки, беруть з:

  • Форми ОК-5;
  • Форми ОК-7;
  • Даних про трудовий та страховий стаж.

Відомості про страховий стаж застрахованих осіб, необхідні для призначення соціальних виплат, підприємство може отримати самостійно.

Починаючи з 01.01.2016 страховий стаж та пенсійний стаж є однаковим. Тому відомості з Додатку 9 «Дані про трудовий та страховий стаж» можна використовувати в повному обсязі для визначення страхового стажу з 01.01.2016. Період страхового стажу з 01.01.2011 по 01.01.2016 необхідно обчислювати з використанням довідок «Форма ОК-5» або «Форма ОК-7».

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Чим керуватись при визначенні страхового стажу за різні періоди?

За період з 01.01.2011 і до теперішнього часу страховий стаж обчислюють за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Так, періоди, коли особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, і відповідно до даних зазначеного реєстру за неї були сплачені страхові внески, зараховують до стажу так:

  • місяць, в якому страхові внески до ФСС сплатили із суми, що перевищує розмір мінімальної заробітної плати враховують як один місяць (1,0);
  • за місяці, в яких страхові внески до ФСС сплатили із меншої за розмір мінімальної заробітної плати суми, страховий стаж обчислюють за формулою і до страхового стажу зараховують лише відповідну частину місяця (0,99–0,01).

Після визначення частин місяців, що зараховуються до страхового стажу, їх сумують.

Як отримати лікарняні від Фонду соцстраху

Як обчислити страховий стаж для заяви-розрахунку
Шарий Тараскерівник експертної групи Експертус Головбух
Розрахунок лікарняних та декретних здійснюйте за новими правилами. Також зважте, що з 01.10.2018 почала діяти нова форма заяви розрахунку для лікарняних. Покроково і з прикладами про те: • що нового в порядку отримання фінансування; • як рахувати страховий стаж: за довідками ОК-5 та ОК-7 чи за новим додатком 9; • хто приймає рішення про призначення лікарняних та декретних підприємцям, членам фермерських господарств, особам, які провадять незалежну профдіяльність; • як заповнити заяву-розрахунок; • в які строки виплатити кошти; • що Фонд соцстраху перевірить у заявці на фінансування; • як звітувати за отримані кошти

За період до 31.12.2010 страховий стаж обчислюють у відповідності до даних, зазначених у трудовій книжці, і зараховують періоди перебування особи в трудових відносинах.

За період з 19.10.1998 по 31.12.2010 загальний трудовий стаж визначають відповідно до Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затверджених постановою КМУ від 19.10.1998 № 1658.

За період до 19.10.1998 — відповідно до Правил обчислення безперервного трудового стажу робітників та службовців при призначенні допомоги по державному соціальному страхуванню, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 13.04.1973 № 252.

Колонку 21 заповнюють у повних місяцях, без заокруглення. Якщо загальний страховий стаж застрахованої особи становить 8 повних років і більше, то до колонки 21 вноситься запис «96». Якщо загальний страховий стаж становить менше, наприклад, 3 роки 2 місяці та 15 днів, то вноситься запис «38».

Колонку 22 заповнюють для контролю за виконанням норм пункту 29 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Працівник захворів після закінчення робочого дня: як оплатити лікарняний

Працівника за станом здоров’я госпіталізовано до лікарні після закінчення робочого дня — 12.05.2025, за який йому нараховано заробітну плату. Працівник перебував на лікарняному з 12.05.2025 по 25.05.2025. Який порядок оплати такого листка непрацездатності? Розбираємо
2295

Розрахунок відпускних 2025

Розберемо, як правильно нарахувати відпускні у 2025 році, розрахувати середню зарплату з урахуванням премій, як на розрахунок відпускних впливає воєнний стан. Теорію закріпимо прикладами розрахунку відпускних у різних ситуаціях
1324913

Декретні виплати: розрахунок │нарахування

Допомога по вагітності та пологам або, як її ще називають, декретні, — це обов’язкова виплата з ПФУ, яку отримує кожна жінка при наданні спеціального лікарняного «вагітність і пологи». У статті експерт детально роз’яснить про виплату декретних у 2025 році, зокрема документальне оформлення та порядок нарахування декретних. На зразках опануємо заповнення документів та звітності, а на прикладах ― розберемося з розрахунком декретних у типових ситуаціях
1155263

Як показати декретні в Об’єднаній звітності

Декретні нараховуйте за весь період, на який сформовано лікарняний у зв’язку з вагітністю та пологами. У Додатку Д1 до Об’єднаної звітності (Податкового розрахунку) покажіть їх з окремими кодами застрахованих осіб та розподіліть за місяцями, за які їх нарахували. Отже, тримайте правила
10531

Як показати лікарняні в Об’єднаній звітності

Показуйте лікарняні в Додатку Д1 до Об’єднаної звітності з окремим кодами застрахованих осіб. Розподіляйте за місяці, за які їх нарахували. У Додатку 4ДФ суми лікарняних не виокремлюйте. Експерт нагадав основні правила, за якими слід звітувати про суми лікарняних у зарплатній звітності
2891

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді