Суд підтримав податківців у питанні пені за порушення у ЗЕД

Верховний Суд підтвердив правомірність нарахування пені за порушення термінів розрахунків у ЗЕД

Суд підтримав податківців у питанні пені за порушення у ЗЕД

21 травня 2024 року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду (ВС) виніс рішення, яким підтвердив правомірність нарахування пені за порушення термінів розрахунків у зовнішньоекономічній діяльності (ЗЕД). Суд задовольнив касаційну скаргу Головного управління Державної податкової служби (ДПС) у Волинській області і скасував попередні рішення Волинського окружного адміністративного суду та Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суть справи стосувалася правомірності застосування пені за порушення граничних строків розрахунків за операціями з експорту товарів. ВС роз’яснив, що Інструкція про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків, затверджена постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 7, не дозволяє завершити валютний нагляд через розрахунки у формі передачі векселя в рахунок оплати за поставлений товар.

ВС підкреслив, що положення Інструкції вимагають завершення валютного нагляду лише у випадках, коли оплата за експортні операції здійснюється шляхом зарахування грошових коштів на рахунки резидентів у банках України. Це означає, що навіть якщо договір передбачає розрахунки через передачу векселя, такі розрахунки не можуть вважатися підставою для завершення валютного нагляду.

ВС також звернув увагу, що відповідно до Закону України «Про валюту і валютні операції», розрахунки за операціями резидентів з експорту товарів повинні здійснюватися виключно у грошовій формі. Це передбачає зарахування валютних цінностей на рахунки резидентів у банках України в строк, зазначений у договорах, але не пізніше строків, встановлених НБУ.

ВС ухвалив рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову позивача і підтвердив правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення, яким нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у ЗЕД.

Цим рішенням ВС підкреслив важливість дотримання резидентами України встановлених строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, особливо щодо надходження валютних коштів у національну економіку.

За інформацією ДПС України 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зовнішньоекономічна діяльність: поняття, види, нормативна база

ЗЕД — це проста абревіатура яка охоплює господарські операції зовнішньо-економічної діяльності. Вони досить специфічні і включають не тільки сам експорт-імпорт, але й облік реалізації та продаж іноземної валюти. У консультації про зовнішньоекономічну діяльність в України, коли треба отримувати ліцензію, граничні строки розрахунків у ЗЕД, оподаткування ЗЕД і відповідальність за порушення
41325

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
64542

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код УКТ ЗЕД
50528

Бухгалтерський та податковий облік експортних операцій

Як розпочати експорт товарів, про його документальне оформлення, дата визнання доходу від експорту товарів, вплив умов Інкотермс, курсові різниці та інші облікові нюанси експортних операцій, а також оподаткування експортних операцій – у цьому огляді
91710

Митна декларація: зразок заповнення, види, терміни

Митна декларація — це однин із документів, який використовується в обліку податкового кредиту з ПДВ. В огляді про те, якою буває митна декларація, як її заповнювати, що про митні декларації треба знати бухгалтеру
147884

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді