Якщо працівник приносить на підприємство лікарняний, в якому підкреслено причину непрацездатності «невиробничі травми», комісія із соцстраху повинна з’ясувати обставини та причини отримання даної травми працівником. Для цього комісія розглядає:
- пояснення застрахованої особи;
- акт за формою НТ (невиробничий травматизм);
- інші документи, які дають змогу визначити обставини отримання травми.
Акт за формою НТ, затверджений постановою КМУ від 22.03.2001 № 270. Також даною постановою затверджено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру (далі – Порядок). Згідно Порядку, на підприємстві утворюють комісію, яка розслідує нещасні випадки, що стались з працівниками.
Мінсоцполітики пояснило: якщо на день призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності було проведено розслідування нещасного випадку невиробничого характеру і складено акт за формою НТ, то комісія із соцстраху враховує висновки розслідування. І вже потім приймає рішення щодо призначення або відмови у призначенні допомоги.
Лікарняний з поміткою про алкогольне сп’яніння
Якщо розслідування нещасного випадку не проводили, комісія із соцстраху має право з'ясувати обставини, за яких стався нещасний випадок, і винести відповідне рішення щодо оплати лікарняного листка. При цьому акт за формою НТ (невиробничий травматизм) вона не складає, оскільки це не є її компетенцією.
Спеціалісти міністерства відмітили: законодавством не передбачено обов’язкову наявність акту розслідування нещасного випадку невиробничого характеру щоб призначити допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.
Лист Мінсоцполітики від 26.02.2019 р. № 113/0/247-19