Позику працівнику не можна погасити відпускними при звільненні: рішення суду

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Працівнику під час звільнення не виплатили всі належні йому суми, зокрема за невикористану щорічну відпусту, оскільки на час звільнення він мав заборгованість перед підприємством згідно договору про надання безпроцентної позики. Сума компенсації за відпустку пішла в рахунок погашення залишкової суми позики. Працівник власноручно на своїй особовій справі здійснив запис про відсутність претензій до підприємства під час звільнення.

Як укласти договір грошової позики

Держпраці вважає, що підприємство порушило вимоги статті 116 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) не виплативши працівнику компенсацію за невикористану відпустку при звільненні. Договір позики між ним та працівником не є підставою для невиплати всіх належних сум.

Суд підтримав позицію контролерів. Те, що на час звільнення працівника, він мав заборгованість перед підприємством згідно договору про надання безпроцентної позики, у зв'язку з чим з нього і було вирахувано в рахунок погашення залишкової суми вказаної позики, суд не приймає до уваги. Трудовим законодавством України не передбачено права роботодавця не виплачувати працівнику в день його звільнення всіх належних сум через наявність у такого працівника заборгованості перед роботодавцем (окрім використання відпустки наперед).

Крім того, п. 10 договору про надання безпроцентної позики визначено: у разі звільнення Позичальника з роботи (з ініціативи адміністрації чи за власним бажанням Позичальника), тобто у випадку припинення трудових відносин між Позичальником та Позикодавцем до моменту повернення всієї суми позики, наданої Позичальникові відповідно до цього договору, сума неповернутого залишку підлягає обов’язковому поверненню Позичальником негайно шляхом внесення залишку суми грошових коштів в касу Позикодавця.

Тобто договором визначено, що суму залишку за позикою працівнику підприємства у разі звільнення, працівник повертає відразу до каси підприємства. А не він позбавляється остаточного розрахунку при звільненні.

І те що працівник власноручно на своїй особовій справі здійснив запис щодо відсутності претензій до підприємства під час звільнення, суд не приймає до уваги. Оскільки необізнаність працівника в трудовому законодавстві та наявність вказаного запису не звільняє роботодавця від обов’язку здійснити працівнику в день його звільнення всіх належних йому сум.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 у справі № 580/174/19


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12038

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код товару за УКТ ЗЕД
52429

Додаток ПП до Податкової декларації з податку на прибуток

У Додатку ПП «Інформація про суми податкових пільг» прибутківці розкривають інформацію про суми податкових пільг, якими скористалися. Пояснимо, як обчислити суму податкової пільги, як заповнити новий додаток та які штрафи загрожують за його неподання
34024

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді