Підприємство придбаває у постачальника товар з умовою розрахуватися за нього в майбутньому. Придбаний товар підприємство постачає сільгоспвиробникові за договором купівлі-продажу і як забезпечення розрахунку отримує від нього товарну аграрну розписку. Вона містить безумовне зобов’язання такого сільгоспвиробника поставити у майбутньому сільгосппродукцію.
Отриману товарну аграрну розписку підприємство передає постачальникові за договором купівлі-продажу як розрахунок за товар, що раніше придбав у постачальника.
Умови договору передбачають, що сільгосппродукцію сільгоспвиробник постачатиме не підприємству, а третій особі, яка набула право за товарною аграрною розпискою (тобто постачальникові товару).
Податківці пояснили: виписування товарної аграрної розписки та її видача як боргового інструменту з метою забезпечення боргових зобов’язань не спричинює окремих податкових наслідків з ПДВ у сільгоспвиробника.
Тобто, під час передачі (в т. ч. продажу) аграрної розписки як забезпечення розрахунку за раніше придбаний у постачальника товар підприємство не визначає податкових зобов’язань з ПДВ. На дату отримання аграрної розписки немає підстав формувати податковий кредит. Підприємство не має підстав визнавати податкові зобов’язання з ПДВ за правилами, встановленими пунктом 198.5 Податкового кодексу України (ПК).
За операцією з постачання товарів за договорами, за якими сільгоспвиробник видав товарну аграрну розписку, у підприємства на дату відвантаження підприємством товарів ( «перша подія» незалежно від дати видачі товарної аграрної розписки) виникає податкове зобов’язання з ПДВ (пп. «б» п. 187.1 ПК).
Під час придбання у постачальника товару підприємство формує податковий кредит у загальному порядку.
Якщо придбані у постачальника товари підприємство використовує в оподатковуваних ПДВ операціях (постачання сільгоспвиробникові), у нього під час постачання таких товарів та отримання від сільгоспвиробника аграрної розписки не виникає підстав нараховувати податкові зобов’язання за правилами, визначеними пунктом 198.5 ПК.
Коли сільгосптоваровиробник постачає сільгосппродукцію на виконання товарної аграрної розписки, у нього виникає податкове зобов’язання з ПДВ за правилами, визначеними пунктом 187.1 ПК, на дату відвантаження такої продукції особі, яка набула права за товарною аграрною розпискою.
Лист ДФС від 10.06.2019 № 2627/6/99-99-15-03-02-15/ІПК