Відсутність ТТН не є самостійним доказом нереальності госпоперації: позиція ВСУ

Підприємство звернулось до суду з позовом до ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення.

Підприємство вважає, що рішення податківців є безпідставні, необґрунтовані та базуються виключно на припущеннях. Натомість у підприємства є всі первинні документи, які підтверджують здійснення господарських операцій з контрагентом та свідчать про відсутність порушень податкового законодавства.

Суди перших двох інстанцій підтвердили: підприємство мало право на податковий кредит з огляду на реальність господарських операцій (від контрагента отримано товар).

Верховний Суд (далі – ВС) зазначив: наявність або відсутність окремих документів, як і деякі помилки чи неточності у їх оформленні, не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних випливає, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов ’язаннях платника податків у зв ’язку з його господарською діяльністю мали місце (відбулися). Певні недоліки в заповненні первинних документів носять оціночний характер.

Для підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, враховують специфіку таких операцій та договорів, що їх регламентують, підприємство повинно мати відповідні належно оформлені первинні документи. В сукупності вони мають свідчити про беззаперечний факт реального вчинення господарських операцій, що є підставою для формування платником податкового обліку.

ВС вважає, що попередні суди обґрунтовано не взяли до уваги посилання ДФС на відсутність у позивача ТТН на отриманий від контрагентів товар. Оскільки відсутність транспортних документів на перевезення ТМЦ з наслідками формування бази оподаткування податком на прибуток та ПДВ не є обов`язковими при оподаткуванні операцій за договорами купівлі – продажу чи поставки. Вони є обов’язковими при оподаткуванні операцій за договорами саме перевезення.

Отже відсутність ТТН не може бути самостійним доказом безтоварності господарських операцій проведених з контрагентами. Натомість факт передання товару та набуття права власності на нього, підтверджують видатковими накладними, які наявні в матеріалах справи. Крім того як вбачається з договору постачання, укладеного між підприємство і постачальником, останній здійснює передачу товару на склад покупця. А отже обов ’язок щодо транспортування придбаних ТМЦ було покладено саме на постачальника (контрагента).

Постанова ВСУ від 24.05.2019 у справі № 826/7423/16


безплатний вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Розірвання договору оренди: зразок

Договір оренди, як і будь-який господарський договір, можна розірвати в силу різних обставин. Сьогодні про те, як оформити розірвання договору оренди та можливі варіанти розв’язання цієї ситуації
128573

Кошти під звіт: як видавати, обліковувати та оподатковувати

Видача коштів фізичній особі призводить до появи дебіторської заборгованості та супроводжується дотриманням правил звітування по таким коштам. Як документально оформити видачу, подальший облік таких коштів, коли необхідно оподаткувати підзвітні кошти? Дамо відповідь на всі ці питання в цьому огляді
72415

Оренда приміщення з генератором: як розподілити витрати

Наразі генераторне живлення стає дедалі більш актуальним. Щоб підвищити комерційну привабливість об’єкта оренди, забезпечити орендарям можливість нормально працювати в умовах потенційного відключення електрики, орендодавці часто обладнують приміщення генератором. Як орендарі відшкодовують витрати орендодавця на функціонування генератора? Розберімо можливі варіанти
125

Фінансовий моніторинг у 2024 році

Що слід знати про фінансовий моніторинг при здійсненні своїх платежів, що таке порогові та підозрілі операції, як бути у ситуації відмови банку у проведенні платежу з вимогою довести законність коштів? Яку інформацію про клієнта бухгалтери-підприємці та аудитори мають передавати до Держфінмоніторингу? Кінцеві бенефіціари – хто це та що буде, якщо про них не повідомити. Ці та пов’язані питання – в огляді експерта
71239

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді