Контрагент через суд вимагає зареєструвати ПН — суд відмовить

Підприємство звернулось до Господарського суду з позовом зобов’язати його контрагента скласти та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) податкові накладні (ПН) від господарських операцій за договором про постачання. Оскільки підприємство не може сформувати податковий кредит за такими операціями.

Господарський суд відмовив у відкритті провадження у справі у зв`язку з тим, що заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства. Суд зазначив: обов`язок зі складання та реєстрації ПН виникає саме на підставі податкового законодавства, а проведення відповідних перевірок і встановлення фактів порушення вимог податкового законодавства є виключною компетенцією ДФС та відповідних податкових інспекцій. Податковим кодексом України передбачено певний порядок дій на випадок нереєстрації контрагентом ПН у ЄРПН. У разі ж бездіяльності суб`єкта владних повноважень позивач вправі звернутися до окружного адміністративного суду.

Апеляційний скасував ухвалу Господарського суду. Суд послався на те, що між сторонами існують правовідносини, підставою виникнення яких є господарський договір. Отже спір щодо спонукання відповідача виконати вимоги податкового законодавства має розглядатись і вирішуватись в залежності від встановлення судом обставин належного виконання сторонами умов такого договору та виникнення у сторін такого договору відповідних господарських зобов`язань. Тому такий спір підлягає вирішенню в судах господарської юрисдикції.

Контрагент не погодився з таким рішення і звернувся до Верховного Суду (ВС).

ВС зазначив: зобов’язання зареєструвати ПН в ЄРПН для включення до податкового кредиту суми ПДВ виникає саме з податкового законодавства, а не з договірних відносин. Тому є податковим, а не господарським зобов’язанням. Спори, які можуть виникнути між платниками ПДВ та державою в особі уповноваженого органу — суб’єкта владних повноважень щодо суми сплаченого податку, є адміністративними і мають розглядатися судами адміністративної юрисдикції.

Крім того ВС вважає, що висновок суду апеляційної інстанції є помилковим, і погодився з висновком суду першої інстанції про те, що спір не підлягає розгляду в судах господарської юрисдикції.

ВСУ звертає увагу, що обов’язок продавця зареєструвати ПН є обов’язком платника податку у публічно-правових відносинах, а не обов’язком перед покупцем, хоча невиконання цього обов’язку може завдати покупцю збитків.

Тому позовна вимога покупця про зобов’язання продавця здійснити таку реєстрацію не є:

  • способом захисту у господарських правовідносинах;
  • не підлягає розгляду в суді жодної юрисдикції.

Натомість підприємство для захисту своїх прав може звернутись до контрагента з позовом про відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення ним за договором обов’язку щодо складення та реєстрації ПН.

Постанова ВС від 05.06.2019 № 908/1568/18

Колеги! Запрошуємо взяти участь у безплатному вебінарі для бухгалтерів. Не пропустіть!
Центральна частина статичний блок 1

Статті за темою

Усі статті за темою

Штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної

ПДВ, безумовно, є найбільш штрафонебезпечним податком, що вимагає складного обліку та адміністрування. У цьому огляді ми розглянемо можливі штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних або коригування розрахунків
45857

Строки і порядок реєстрації податкових накладних

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
198712

Зведена податкова накладна

У консультації про особливості зведених податкових накладних та їхні типи, про компенсуючі податкові накладні та накладні на безперервні й ритмічні поставки, про податкові накладні на мінімальну базу, а також приклади зведених податкових накладних
121941

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді