Якщо фактичну поставку товарів (послуг) здійснюють відокремлені філії, виникають певні труднощі при складанні податкових накладних (далі — ПН).
Для таких випадків є спеціальний механізм, у рамках якого головне підприємство може надати своїм філіям права щодо складання та реєстрації ПН.
Право складати ПН можна надати філії (або структурному підрозділу), якщо така філія самостійно здійснює поставку товарів/послуг та здійснює розрахунки з постачальниками/покупцями (споживачами).
Увага! Можливість філії здійснювати поставку та проведення розрахунків маєте закріпити в положенні про філію.
Порядок надання філії прав щодо складання та реєстрації ПН такий:
- підприємство видає наказ про надання філії прав щодо складання та реєстрації ПН;
- кожній філії присвоюють окремий числовий номер;
- маєте повідомити податковий орган за місцем реєстрацій підприємства (форма повідомлення — згідно з додатком 2 до Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21). Таке повідомлення подають щорічно на початку року — разом із декларацією за перший звітний (податковий) період року (тобто разом з декларацією по ПДВ за січень або І квартал);
- отримуйте додатково для філії засоби ЕЦП (або КЕП) та надайте податковому органу за місцем реєстрації підприємства їх посилені сертифікати.
Філії можуть складати окремі ПН з моменту видання підприємством відповідного наказу.
Як нарахувати і сплатити ЄСВ БЕЗ ШТРАФІВ
Щоб ідентифікувати філію зазначайте додаткову інформацію в полях, передбачених для реквізитів ПН, а саме:
Реквізит ПН | Особливості заповнення |
«Номер філії постачальника (продавця)» | Зазначають числовий номер філії. Якщо ПН складає головне підприємство, номер філії не проставляють. |
«Постачальник (продавець)» | Зазначають найменування головного підприємства і через кому — назва філії |
ЕЦП | На ПН, складені філією, ЕЦП накладається у такому порядку (БЗ 101.16): - перший — ЕЦП посадової особи, якій делеговано право підпису ПН/РК; - другий — ЕЦП, за правовим статусом прирівняний до печатки підприємства |
Якщо підприємство має кілька торгівельних точок, на кожній з яких розрахункові операції проводять через окремі РРО, платник ПДВ може самостійно прийняти рішення стосовно правил, за якими він складатиме щоденні ПН:
- окремі ПН за показниками Z-звітів кожного РРО;
або
- одну «підсумкову» за день ПН за сумою показників усіх РРО.
Якщо торгівельна точка офіційно має статус філії, якій надали право складати ПН, зазначений принцип працює в межах філії. Тобто, в ПН зазначайте номер і найменування філії, а чи складати одну «підсумкову» ПН до всіх РРО, закріплених за цією філією, чи на кожний РРО окремо, — вирішує підприємство.
За матеріалами Офісу великих платників податків Державної податкової служби