Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ
Згідно з прикінцевими та перехідними положеннями, юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності Закону від 06.12.2019 № 361-IX, подають держреєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності протягом трьох місяців з дня набрання чинності нормативно-правового акту, яким затвердять форму та зміст структури власності.
Кінцевий бенефіціарний власник — будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив (контроль) на діяльність клієнта та/або фізичну особу, від імені якої проводить фінансову операцію.
Ознакою здійснення прямого вирішального впливу на діяльність є безпосереднє володіння фізичною особою часткою у розмірі не менше 25% статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи.
Разом з тим, у Законі визначили, що юридичні особи мають:
- підтримувати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності в актуальному стані;
- оновлювати її та повідомляти державного реєстратора про зміни протягом 30 робочих днів з дня їх виникнення;
- подавати державному реєстратору документи, що підтверджують ці зміни.
Якщо зміни у структурі власності та інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи відсутні, юридичні особи зобов’язані повідомляти держреєстратора про відсутність таких змін при проведенні державної реєстрації будь-яких змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР.
Якщо юрособа виявила неповноту або неточності чи помилки у раніше наданій держреєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності, вона не пізніше трьох робочих днів з дня їх виявлення повторно направляє відкориговані відомості.
Щоб підтвердити відомості про кінцевого бенефіціарного власника щорічно, починаючи з наступного року з дати державної реєстрації юридичної особи, протягом 14 календарних днів потрібно подавати такі документи:
1. Заяву про підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника;
2. Структуру власності за формою та змістом, визначеними відповідно до законодавства;
3. Витяг, виписку чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи-нерезидента в країні її місцезнаходження (якщо засновником юридичної особи є юридична особа-нерезидент);
4. Нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи, для фізичної особи — нерезидента та, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, для фізичної особи — резидента.
За неподання або несвоєчасне подання держреєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи або про його відсутність, або документів для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи накладають штраф на керівника юридичної особи або особу, уповноважену діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), від 1000 до 3000 НМДГ (17000—51000 грн).
Закон набирає чинності з 28.04.2020.