Подвійне притягнення до відповідальності за неоприбуткування готівки — неправомірне

Велика Палата Верховного Суду (ВС), усупереч позиціям судів попередніх інстанцій, визнала незаконним подвійне притягнення до відповідальності за неоприбуткування готівки.

Подвійне притягнення до відповідальності за неоприбуткування готівки — неправомірне

Суть справи. ГУ ДФС у Львівській області провело документальну планову виїзну перевірку ФОПа, в результаті якої встановило порушення ним касової дисципліни під час здійснення підприємницької діяльності та винесло ППР про застосування штрафних санкцій за порушення чинних на момент виникнення спору:

  • п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 (неоприбуткування готівкової виручки), згідно із абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95 (далі — Указ № 436);
  • п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон № 265).

З позиції судів попередніх інстанцій, Закон № 265 визначає вичерпний перелік порушень, за які передбачено фінансові санкції, і серед них відсутнє таке порушення, як неоприбуткування у касах готівки , а отже, й не встановлена відповідальність за це. Водночас зазначене питання прямо врегульоване в Указі № 436. Отже, предмети правового регулювання Указу № 436 і Закону № 265 різні. Окрім цього, на час виникнення спірних відносин не прийняли й будь-яких інших законів, сфера дії яких охоплювала б такі відносини, тому застосування штрафних санкцій на підставі Указу № 436 є обґрунтованим.

Скачати План-графік податкових перевірок на 2020 рік

Остаточний вердикт. Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про необхідність відступу від такого правового висновку з огляду на таке. Об’єктивна сторона порушення, визначеного як абзацом 3 статті 1 Указу № 436, так і пунктом 1 частини 1 статті 17 Закону № 265, фактично полягає в одних і тих самих діях. Метою прийняття Указу № 436 було врегулювання відносин щодо належного обліку готівкових операцій суб’єктами підприємницької діяльності, які до цього не були належно врегульовані іншими законодавчими актами, а термін його дії обмежувався прийняттям відповідного закону. Оскільки шляхом прийняття Закону № 265 законодавець ці правовідносини врегулював, то Указ № 436 припинив дію, і його положення вже не підлягали застосуванню.

З огляду на викладене Велика Палата ВС визнала неможливим застосування положення абзацу 3 статті 1 Указу № 436 у правовідносинах, що виникли після набрання чинності Законом № 265.

Постанова Великої Палати ВС від 20.05.2020 у справі № 1340/3510/18


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок договору про повну матеріальну відповідальність

Допоможемо оформити договір про повну матеріальну відповідальність. Для прикладу розглянемо договір про матеріальну відповідальність працівника, якому для роботи видали матеріальні цінності (комп’ютер тощо). Розберемося, за яких умов укладають такі договори та як визначити, з ким укладається договір про повну матеріальну відповідальність
81007

Як заповнити прибутковий касовий ордер

Кожну розрахункову операцію підтверджують розрахунковим документом. Один із них — прибутковий касовий ордер. Усі підприємства, що проводять розрахунки, за будь-якої організаційно-правової форми та системи оподаткування, оформлюють прибутковий касовий ордер. Щоб уникнути штрафів від органів контролю, важливо правильно їх заповнювати
84805

Положення про касові операції 2024

НБУ вніс правки до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Підстава — постанова від 23.08.2024 № 100. Оновлені правила працюють із 29.08.2024. Тож з’ясуємо, як потрібно відкоригувати свою роботу
12887

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді