Як ФОПам вести облік з 2021 року: роз’яснення ДПС

UA RU

Закон України від 14.07.2020 № 786 (далі — Закон № 786) змінив порядок ведення обліку доходів і витрат самозайнятими особами, зокрема, відмінено обов’язкове ведення паперових Книг обліку доходу та витрат, Книг обліку доходів.

Як ФОПам вести облік з 2021 року: роз’яснення ДПС

У інформаційному листі № 16 податківці прокоментували декілька важливих аспектів щодо цих нововведень:

1. Закон № 786 фактично скасував вимогу до платників єдиного податку щодо реєстрації Книги у податковій. Платникам податків не потрібно вчиняти жодних дій по скасуванню реєстрації вже зареєстрованих книг з 01.01.2021 —подавати будь-які заяви чи повідомлення не потрібно.

2. При веденні обліку у довільній формі платники єдиного податку вправі застосовувати будь-який спосіб обліку доходів за період. Це можуть бути записи у будь-якому довільному реєстрі — паперових зошиті, журналі, чи в електронній таблиці у файлі Excel. Але платники можуть продовжувати вести Книгу обліку доходів (для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками ПДВ) та Книгу обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками ПДВ) за формами, затвердженими наказом Мінфіном від 19.06.2015 № 579.

Податковий кодекс України (далі — ПК) не містить вимоги до платника повідомляти контролерів про обраний вид реєстру. Разом із тим податківці мають право запросити зазначену інформацію для перевірки дотримання платником вимог ПК щодо граничного обсягу доходу за відповідний період. Тому такі записи мають містити інформацію щонайменше про місячні обороти, вони є джерелом інформації для складання платником звітності з єдиного податку.

Норми тривалості робочого часу на 2021 рік ⏰

3. Зміни щодо форми обліку доходів самозайнятими особами, не скасовують обов’язку дотримуватися вимог підпунктів 44.1 та 44.3 ПК, зокрема, щодо ведення обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів (документів на придбані товари) та їх належне зберігання. Тому інформація про місячні обороти, яку самозайнята особа буде з 01.01.2021 року заносити до довільного реєстру, має відповідати змісту первинних документів за відповідний період.

Для єдинників-платників ПДВ продовжують діяти всі вимоги ПК щодо обліку ПДВ.

4. Зникають підстави для застосування до ФОПів-спрощенців адміністративного штрафу за неналежне ведення обліку доходів і витрат.

5. Можливість ведення обліку доходів і витрат в електронній формі через Електронний кабінет для ФОПів-загальносистемників та фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність, буде впроваджено ДПС після затвердження Мінфіном типових форм. Про запровадження такого сервісу буде повідомлено окремо.

Інформаційний лист ДПС № 16


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

ФОП на загальній системі оподаткування 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
657314

Податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи підприємця 3 група

Облік для спрощенців досить простий, але декларацію треба правильно заповнити та вчасно подати. Сьогодні про те, як це зробити для ФОП на 3-й групі єдиного податку — платників і неплатників ПДВ
143071

Ліквідаційний звіт за 2025 рік: як скласти та подати ФОП-єдиннику

У консультації — про один з етапів припинення бізнесу фізособою-підприємцем, який є платником єдиного податку групи 1, 2 чи 3. Як скласти останню декларацію з єдиного податку з Додатком з ЄСВ, коли сплатити податок і ЄСВ, зразок заповнення ліквідаційної декларації і Додатка з ЄСВ
58073

Декларація про майновий стан і доходи 2025: як і коли подати

Декларація про майновий стан, декларація про доходи — це назви однієї і тієї ж декларації, яку подають фізособи в податкову. Розповімо, коли й кому подати декларацію про доходи. Також розглянемо приклад, як заповнити декларацію про доходи фізичної особи та фізичних осіб-підприємців за оновленою формою
450828

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді