Декларування «конструктивних дивідендів»: роз’яснення ДПС

UA RU

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Податківці нагадують про необхідність декларування «конструктивних дивідендів» шляхом подання додатку ПН до декларації з податку на прибуток підприємств за 9 місяців 2023 рік та наростаючим підсумком за 2023 рік

Декларування «конструктивних дивідендів»: роз’яснення ДПС

Судові витрати: як облікувати й оподаткувати

Так, 1 жовтня 2023 року закінчився період сплати податків з доходів нерезидентів, що прирівнюють до дивідендів (далі — «конструктивні дивіденди»), в тому числі по коригуваннях трансфертного ціноутворення за 2022 звітний рік.

Перелік операцій, які з метою оподаткування прирівнюють до дивідендів, наведений у підпункті 14.1.49 Податкового кодексу України (ПК).

Вимогу щодо оподаткування «конструктивних дивідендів» через невідповідність ціноутворення в таких операціях принципу «витягнутої руки» визначили підпунктом 141.4.2 ПК

Тобто, у разі недотримання принципу «витягнутої руки» виявлені відхилення прирівнюють до дивідендів з таких операцій:

  • суми доходів у вигляді платежів за цінні папери (корпоративні права), що виплачують на користь нерезидента, зазначеного в підпунктах «а», «в», «г» підпункту 39.2.1.1 ПК, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;
  • вартість товарів (робіт, послуг), крім цінних паперів та деривативів, що придбавають у нерезидента, зазначеного в підпунктах «а», «в», «г» пп. 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 ПК, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;
  • сума заниження вартості товарів (робіт, послуг), які продають нерезиденту, зазначеному в підпунктах «а», «в», «г» пп. 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 ПК, у контрольованих операціях у порівнянні із сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки».

Також підлягають оподаткуванню операції, які зазначені в абзаці 7 підпункту 14.1.49 ПК. А саме виплата в грошовій або негрошовій формі, що здійснює юрособа на користь її засновника та/або учасника — нерезидента України у зв'язку:

  • зі зменшенням статутного капіталу;
  • викупом юрособою корпоративних прав у власному статутному капіталі;
  • виходом учасника зі складу господарського товариства;
  • іншої аналогічної операції між юрособою та її учасником, у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юрособи.

Отже, зазначені доходи оподатковують за ставкою 15 %, якщо інше не передбачили міжнародними угодами, або за формулою, яку зазначили в підпункті 141.4.2 ПК.

Механізм застосування відповідних міжнародних угод докладно розкрили в узагальнюючій податковій консультації Мінфіну щодо питань оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюють до дивідендів від 20.08.2021 № 480.

Наразі триває кампанія декларування сплачених «конструктивних дивідендів», у зв’язку з тим, що зобов’язання відображаються у декларації з податку на прибуток того звітного періоду, в якому вони були сплачені до бюджету.

Податківці звертають увагу на необхідність декларування таких виплат шляхом подання додатку ПН до декларації з податку на прибуток підприємств за 9 місяців 2023 рік та наростаючим підсумком за 2023 рік.

Нагадуємо, тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України у разі самостійного виправлення платником помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання, такого платника звільняють від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 ПК, та пені (пп. 69.38 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК).

За інформацією ДПС у Дніпропетровській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Єдиний податок 2025: ставки, групи, ліміти, звітність і сплата для ФОП

Що таке єдиний податок? Єдиний податок передбачає звільнення від сплати деяких податків, більш прості підходи до ведення обліку та звітності. На ньому можуть перебувати як юрособи, так і фізособи-підприємці. Про групи єдиного податку в 2025 році, про єдиний податок і воєнний стан, хто може перебувати на кожній з них та за яких умов, а хто взагалі не має права бути єдинником — у цьому огляді
305864

Головне для бухгалтера в липні 2025

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у липні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера у липні. Ми постійно актуалізуємо дані в огляді. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось! Стежте за оновленнями і листами від Експертно-правової системи «Експертус Головбух» , щоби не пропустити важливе для себе
637

Трудовий договір в умовах воєнного стану: як оформити призупинення

Війна, на жаль, внесла зміни в наше життя. І трудове законодавство теж. З’явилася та процедура, якої раніше не було, ― призупинення трудового договору. Що це? Чим призупинення відрізняється від зупинення трудового договору та простою, як його оформити й показати у табелі та звітності ― у консультації
79184

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
721548

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді