Коли роботодавець може відмовити працівнику в наданні відпустки під час війни

Роботодавець може відмовити у наданні працівнику відпустки, але у випадках, коли таку відпустку надають за угодою сторін

image57

У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури (ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX).

Всім іншим працівникам, як у мирний час так і під час дії воєнного стану, може бути відмовлено у наданні тільки тих відпусток, надання яких здійснюється за угодою між працівником і роботодавцем.

Так, наприклад, протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (15 календарних днів).

Відповідно, оскільки така відпустка без збереження заробітної плати надається за угодою між працівником і роботодавцем, роботодавець може відмовити працівнику в наданні такої відпустки (угода не відбулася).

Відповідно до статті 79 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) черговість надання відпусток визначають графіками, які затверджує роботодавець за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), і доводить до відома всіх працівників.

При складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості їх відпочинку.

Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і роботодавцем. Не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну працівника письмово повідомляють про дату початку відпустки.

Поділ щорічної відпустки на частини будь-якої тривалості допускається на прохання працівника за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів.

Невикористана частина щорічної відпустки має бути надана працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надають відпустку.

У разі перенесення щорічної відпустки новий строк її надання встановлюють за згодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом (ст. 80 КЗпП).

Таким чином, роботодавець може відмовити працівнику в наданні щорічної відпустки поза строками, визначеними графіком відпусток.

Роботодавець не може відмовити працівникам, які не залучені до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, у наданні відпусток, надання яких здійснюється в обов’язковому порядку (щорічні відпустки у встановлені графіком строки, навчальні, творчі, для участі у змаганнях, працівникам, які мають дітей тощо).

За інформацією Держпраці у Черкаській області


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Добові на відрядження 2025

У консультації ви дізнаєтесь про розмір добових у 2024 та 2025 рр., а також про правила їх розрахунку для відряджень як по Україні, так і за кордон
144599

Військовий збір з 1 жовтня: плани і зміни

Військовий збір в Україні покликаний збільшувати надходження до бюджету для фінансування ЗСУ. Він став своєрідним доповненням до податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), утворивши з ним нерозлучний тандем. Нюанси розрахунку та утримання військового збору, об’єкти оподаткування, «натуральна» база, платники збору, звітність та штрафи – в огляді
144388

Які можливі форми оплати праці в Україні

Комерційні підприємства самостійно встановлюють форми та системи оплати праці у колективному договорі з дотриманням діючого трудового законодавства. Поговоримо про суть основних форм оплати праці в Україні, коли їх застосовують та про системи оплати праці, на які вони поділяються
48103

Як відобразити простій і відпустку за свій рахунок у Податковому розрахунку з ПДФО, ВЗ та ЄСВ

Відпустка за свій рахунок та простій стали поширеними явищами. Як рахувати ЄСВ у такі місяці та скласти Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ — покажемо на зразках і прикладах у консультації
66127

Переведення працівника на іншу посаду: як нарахувати зарплату, відпускні, лікарняні

Порядок переведення працівника на іншу посаду регулює в КЗпП. Але там не знайдете рекомендацій, як оформити той чи інший вид переведення, як у такому разі нараховувати зарплату, чи змінювати розрахунок середньої зарплати. Відповіді пояснимо на прикладах
14438

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді