Нове у законодавстві про надомну та дистанційну роботу
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
Із 2 травня 2025 року діє Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо удосконалення правового регулювання окремих питань надомної та дистанційної роботи» від 27.03.2025 № 4339-IX (далі — Закон № 4339). Він передбачає, що за погодженням з роботодавцем працівник може працювати на умовах надомної або дистанційної роботи у разі навчання його дитини віком до 14 років у закладі загальної середньої освіти за дистанційною формою здобуття освіти. Це положення спрямоване на підтримку батьків, чиї діти навчаються дистанційно, особливо враховуючи велику кількість дітей, які навчаються дистанційно, в тому числі перебувають за кордоном та інтегровані у шкільні системи інших країн. Так, за даними МОН, станом на січень 2025 року майже мільйон українських дітей навчаються онлайн: близько 600 тисяч — в Україні, ще майже 400 тисяч — за кордоном.
Отже з 2 травня 2025 року (дати набрання чинності Закону № 4339) за згодою роботодавця працівник може перейти на дистанційну або надомну форму роботи, якщо його дитина (до 14 років) навчається дистанційно у школі, на підставі наказу (розпорядження) директора закладу освіти.
Така можливість діє на період дистанційного навчання дитини.
🔥 Зміна ціни договору: як оформити
Водночас Закон № 4339 не гарантує автоматичного права на дистанційну роботу:
- якщо дитина старше 14 років,
- якщо роботодавець не погоджується на зміну форми праці.
Для уникнення непорозумінь сторонам трудового договору важливо оформлювати відповідні домовленості документально (внесення змін до трудового договору, наказу роботодавця).
Також Законом № 4339 уточнили положення статті 121 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) щодо гарантій для дистанційних працівників у разі відряджень.
Працівники, які працюють дистанційно, мають право на гарантії та компенсації, пов’язані з відрядженнями, навіть якщо це поїздка до місцезнаходження роботодавця (наприклад, у головний офіс).
Йдеться про норми статті 121 КЗпП, якою встановили наступні гарантії:
- збереження середнього заробітку;
- добові;
- компенсація витрат на проїзд та проживання тощо.
Згідно змін у разі направлення у службове відрядження працівника, який виконує роботу дистанційно (ст. 60-2 КЗпП), у тому числі при його відрядженні до місцезнаходження роботодавця, пункт відправлення працівника у відрядження та пункт, до якого працівник повертається з відрядження, встановлює роботодавець за погодженням із працівником під час узгодження маршруту поїздки. Про це зазначає у наказі (розпорядженні) про відрядження.