Чи амортизувати в податковому обліку безоплатно отримані основні засоби

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

У податковому обліку не передбачили обмежень щодо нарахування амортизації на основні засоби, безоплатно отримані платником. Тому такі основні засоби, які призначені для використання в господарській діяльності платника, підлягають амортизації згідно з пунктом 138.3 Податкового кодексу України

нарахування амортизації на основні засоби

Порядок розрахунку амортизації основних засобів або нематеріальних активів для визначення об’єкта оподаткування наведений у пункті 138.3 Податкового кодексу України; далі — ПК.

Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених підпунктами 14.1.138, 138.3.2 — 138.3.4 ПК. При такому розрахунку застосовують методи нарахування амортизації, передбачені НП(С)БО.

Для розрахунку амортизації відповідно до положень пункту 138.2 ПК визначайте вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухобліку.

Амортизацію не нараховуйте за період невикористання (експлуатації) основних засобів у господарській діяльності у зв’язку з їх консервацією.

Не підлягають амортизації та проводять за рахунок відповідних джерел:

  • вартість гудвілу;
  • витрати на придбання/самостійне виготовлення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів;
  • витрати на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів.

Терміни «невиробничі основні засоби», «невиробничі нематеріальні активи» означають відповідно основні засоби, нематеріальні активи, не призначені для використання в господарській діяльності платника.

Об’єктом амортизації є вартість, яку амортизують. Окрім вартості земельних ділянок, природних ресурсів і капітальних інвестицій (п. 22 НП(С)БО 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Мінфіну від 27.04.2000 № 92).

Під амортизацією розуміють систематичний розподіл вартості, яку амортизують, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації).

Нормами НП(С)БО 7 та Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну України від 30.09.2003 № 561, визначили відображення вартості безоплатно отриманих основних засобів та нарахування амортизації на них.

За інформацією ДПС у Запорізькій області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Списання основних засобів

Як оформити списання (ліквідацію) основних засобів, аби не було податкового зобов’язання з ПДВ? Як відобразити списання основних засобів у бухгалтерських проведеннях? Які акти списання основних засобів використати? Відповіді на ці та інші питання — отримаєте в консультації
271327

Облік основних засобів: проводки

Основні засоби — це матеріальні активи зі строком використання більше 1 року. Найчастіше саме вони займають найбільшу питому вагу в балансі підприємства та мають найбільшу вартість. Облік основних засобів має свою специфіку, про це і розповімо. Також наводимо бухгалтерські проведення з обліку основних засобів
86479

Податкові різниці

Розрахунок податку на прибуток передбачає врахування податкових різниць. Що це таке, де і як їх рахувати, чи всі платники податку на прибуток застосовують податкові різниці — розбираємо
11518

Дефектний акт: зразок

Розглядаємо, що таке дефектний акт, наводимо зразок дефектного акту та аналізуємо законодавчі правила, за якими дефектний акт слід використовувати у будівництві
108349

Форма ведення обліку товарних запасів ФОП: як організувати

Товарний облік — звична річ для ФОПів. Та чи впевнені ви, що організували облік товарних запасів в усіх необхідних випадках? Проаналізуємо нормативку, наголосимо на документації, розберемо практичні ситуації
48835

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді