Порядок розрахунку амортизації основних засобів або нематеріальних активів для визначення об’єкта оподаткування наведений у пункті 138.3 Податкового кодексу України; далі — ПК.
Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених підпунктами 14.1.138, 138.3.2 — 138.3.4 ПК. При такому розрахунку застосовують методи нарахування амортизації, передбачені НП(С)БО.
Для розрахунку амортизації відповідно до положень пункту 138.2 ПК визначайте вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухобліку.
Амортизацію не нараховуйте за період невикористання (експлуатації) основних засобів у господарській діяльності у зв’язку з їх консервацією.
Не підлягають амортизації та проводять за рахунок відповідних джерел:
- вартість гудвілу;
- витрати на придбання/самостійне виготовлення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів;
- витрати на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів.
Щоб узяти на баланс об’єкт ОЗ, визначте строк його корисного використання. Адже від нього залежить, протягом якого часу об’єкт амортизуватиметься в обліку й, відповідно, впливатиме на фінрезультат підприємства. Стаття допоможе визначити строк корисного використання і вчасно його переглянути
Терміни «невиробничі основні засоби», «невиробничі нематеріальні активи» означають відповідно основні засоби, нематеріальні активи, не призначені для використання в господарській діяльності платника.
Об’єктом амортизації є вартість, яку амортизують. Окрім вартості земельних ділянок, природних ресурсів і капітальних інвестицій (п. 22 НП(С)БО 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Мінфіну від 27.04.2000 № 92).
Під амортизацією розуміють систематичний розподіл вартості, яку амортизують, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації).
Нормами НП(С)БО 7 та Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну України від 30.09.2003 № 561, визначили відображення вартості безоплатно отриманих основних засобів та нарахування амортизації на них.