⚡️ Медичний ПДВ: від реєстрації платником до рішень Level Up
Неприбуткове підприємство виконує функції із вакцинації населення згідно з Національним календарем щеплень та від гострої респіраторної хвороби COVID-19. Для виконання таких функцій безоплатно отримує вакцини, що були придбані за рахунок коштів державного бюджету, від підприємства-головного розпорядника вакцин.
Існують випадки, коли підприємство повертає раніше отримані вакцини головному розпоряднику або безоплатно передає їх іншому закладу охорони здоров’я. А у зв’язку із закінченням терміну придатності вакцини, непридатні для подальшого використання, списують.
1. Якщо вакцини:
- включені до затвердженого КМУ переліку лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, що закуповують за кошти державного бюджету для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я (Перелік № 132),
- придбані особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, за кошти державного бюджету у межах виконання таких програм, то операції з безоплатної передачі (постачання) підприємству таких вакцин особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, а також з передачі таких вакцин у разі здійснення їх перерозподілу у встановленому законодавством порядку між структурними підрозділами з питань охорони здоров’я, відповідно до п. 381 ПКУ звільнені від оподаткування ПДВ.
Звільнення від оподаткування ПДВ, встановлене пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, застосовують до операцій з постачання товарів, що включені до Переліку № 224. При цьому згідно з примітками до Переліку № 224 коди згідно з УКТЗЕД навели у Переліку № 224 довідково. Основною підставою для звільнення від оподаткування ПДВ є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначили в Переліку № 224.
Таким чином, до операцій з постачання вакцин може застосовуватись один із вказаних пільгових режимів оподаткування ПДВ, в залежності від умов постачання таких вакцин та від того, до якої категорії товарів належать такі вакцини.
2. Якщо комунальне некомерційне підприємство, що є закладом охорони здоров’я, у статусі неприбуткової організації проводить списання вакцин, не використаних у зв’язку із закінченням терміну їх придатності, шляхом утилізації та знищення у законодавчо встановленому порядку, у такому випадку проведення зазначених операцій не є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбутківців (далі – Реєстр).
Якщо неприбуткова установа недотримуватиметься вимог п. 133.4 ПКУ, то її виключать з Реєстру з визначенням податкового зобов’язанням з податку на прибуток підприємств відповідно до пп. 133.4.3 та 133.4.4 ПКУ.
3. За операціями зі списання непридатних для подальшого використання вакцин (у тому числі у зв’язку із закінченням терміну їх придатності), які були отримані безоплатно та операції з постачання яких такому платнику були звільнені від оподаткування ПДВ відповідно до п. 381 ПКУ, податкові зобов’язанням з ПДВ платник не нараховує.