Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР поширюється на всіх громадян України, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи-підприємця. Складання графіка встановлено для всіх роботодавців незалежно від чисельності працівників.
Графік відпусток складають на кожен календарний рік не пізніше ніж до 5 січня поточного року. Узгоджений графік відпусток дозволяє організувати планомірне надання щорічних відпусток усім працівникам.
Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом. Працівника зобов'язані письмово повідомити про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.
Якщо працівник виявив бажання використати щорічну відпустку в інший період, ніж передбачений графіком відпусток, це питання вирішують за погодженням сторін трудового договору (між працівником та роботодавцем).
У такому разі заявник має написати заяву, на яку роботодавець накладає резолюцію, погоджуючись надати щорічну відпустку у зазначені в ній терміни, або через певні обставини пропонує перенести її на інший період.
На підставі цієї заяви видають наказ (розпорядження) про надання відпустки.
Роботодавець вправі як задовольнити прохання працівника про перенесення строків щорічної відпустки, визначених графіком, так і відмовити йому.
Форма графіка надання відпусток може бути довільна.
У графіку достатньо зазначити місяць і заплановану кількість днів відпустки. А коли саме працівник піде у відпустку, визначають за два тижні до її початку наказом керівника.
До графіка відпусток включають такі щорічні відпустки:
- основна;
- додаткова за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці;
- додаткова за особливий характер праці;
- інші додаткові, передбачені законодавством.
Відсутність графіка відпусток розглядають, як «інше порушення вимог законодавства про працю».
За такі порушення передбачили фінансові санкції відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю у вигляді штрафу в розмірі мінімальної заробітної плати. З 01.04.2024 штраф становить 8 000 грн.