Як підприємству враховувати втрати від знищення майна через форс-мажор

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Щоб платники з метою оподаткування правомірно формували витрати, пов’язані із псуванням або знищенням їх майна через форс-мажорні обставини, ДПС звертає увагу на таке.

Як підприємству враховувати втрати від знищення майна через форс-мажор

Інструкція та зразки заяви, щоб перейти на 2% єдиного податку

Вимоги щодо підтвердження даних у податковій звітності передбачені у статті 44 Податкового кодексу України (ПК). Так, з метою оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних із визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачає законодавство. При цьому платникам забороняється формувати показники податкової звітності на підставі даних, не підтверджених зазначеними документами.

Витратами звітного періоду визнають або зменшення активів, або збільшення зобов’язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можна достовірно оцінити (п. 6 НП(С)БО 16 «Витрати»). Водночас нестачі й втрати від псування цінностей включають до інших операційних витрат (п. 20 НП(С)БО 16).

Щоб забезпечити достовірність даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності, на підприємствах проводять інвентаризацію.

Пункт 7 Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879 (далі — Положення № 879), передбачає випадки, коли проводять обов’язкову інвентаризацію в обсязі, що визначає керівник підприємства. Зокрема, це техногенні аварії, пожежа чи стихійне лихо (на день після закінчення явища), або встановлення фактів крадіжок, зловживань, псування цінностей (на день встановлення таких фактів).

Підприємства, що розташовані на тимчасово окупованій території та/або території проведення антитерористичної операції (або їх структурні підрозділи (відокремлене майно) розміщені на зазначених територіях), проводять обов’язкову інвентаризацію тоді, коли стане можливим забезпечити безпечний та безперешкодний доступ уповноважених осіб до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, в яких відображені зобов’язання та власний капітал цих підприємств (п. 8 Положення № 879).

Зазначені підприємства зобов’язані провести інвентаризацію станом на перше число наступного місяця після того, коли зникнуть перешкоди для доступу до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку. Результати інвентаризації вони мають відобразити у бухгалтерському обліку відповідного звітного періоду.

Інвентаризацію об’єктів державної власності проводять відповідно до Методики проведення інвентаризації об’єктів державної власності, затвердженої постановою КМУ від 30.11.2005 № 1121.

Закон України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР (далі — Закон № 671) визначає, що форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.

Торгово-промислова палата України листом від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 засвідчила в України форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

З огляду на зазначене враховуйте у складі витрат платника втрати від псування або знищення його майна внаслідок настання форс-мажорних обставин на підставі відповідних первинних документів за умови обов’язкової інвентаризації, якщо є підстави для її проведення, і за наявності сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

Звертаємо також увагу, що у підпункті 69.28 пункту 69 розділу XX ПК врегульовано, що операції платників можна підтверджувати первинними документами в період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

За інформацією Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП


Боротьба триває, і наш обов'язок щодня на максимум працювати в тилу. Підтримувати Україну за будь-яких обставин, бо тільки разом — ми сила. Для вас є підтримка від редакції — до 6-ти місяців безплатного доступу до Головбух, Головбух Агро, Головбух Медицина, а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух». Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з особистим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Будьмо на зв’язку щодня!


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Договір з ФОПом: що треба знати у 2025 році

Платите гроші ФОПу? Наприклад, замовили послуги у ФОПа, все оплатили, а потім виявилося, що потрібно було сплатити ще й ПДФО та військовий збір. Розповімо, що треба знати, щоб уникнути таких ситуацій і зробити все правильно
79

Спрощена система оподаткування: переваги та недоліки

Як позбутися податкового тягаря, що тисне бізнес та платити менше? Очевидно, що обрання системи оподаткування — це вкрай важливе рішення. Спрощена чи загальна? Про спрощену систему оподаткування, її переваги та нюанси — у статті
113847

Військовий збір для ФОПів у 2025 році

ФОП військовий збір сплачують за себе з 1 січня 2025 року. Тепер це зобов’язані робити і юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи. Скільки і коли сплачувати — в коментарі експерта
10289

Бронювання ФОП: які перспективи

Чи можливе бронювання фізичних осіб-підприємців в Україні? Це питання активно обговорюють, адже багато ФОПів хочуть отримати для себе і своїх працівників відстрочку від мобілізації. Хоча на сьогодні такої можливості офіційно немає, у ВРУ розглядають кілька законопроєктів, які можуть змінити ситуацію. Розберімо, що пропонує законодавець
17429

Гранти для розвитку бізнесу 2025

Один зі способів для бізнесу втриматися в ці непрості часи — отримати грант. Де шукати гранти, як їх отримати й оподаткувати, пояснив експерт
20433

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді