Як скласти ПН по відвантажених та не отриманих покупцем товарах

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Податківці роз’яснили, як скласти накладну та розрахунок коригування до неї по відвантажених та не отриманих покупцем товарах, зокрема у разі відмови покупця.

Як скласти ПН по відвантажених та не отриманих покупцем товарах

Головне для бухгалтера: зміни, що вплинуть на вашу роботу вже цього місяця

На дату виникнення податкових зобов’язань необхідно скласти ПН та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений термін.

Датою виникнення ПЗ з постачання товарів/послуг є:

  • дата зарахування коштів від покупця на рахунок платника податку, в разі постачання за готівку — дата оприбуткування коштів у касі, а за її відсутності — дата інкасації готівки у банку;
  • дата відвантаження товарів, а в разі експорту — дата оформлення митної декларації;
  • для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг;
  • для е−документів — дата, зазначена у самому документі як дата його складення, незалежно від дати накладення електронного підпису (Закон України від 16.07.1999 № 996−XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Якщо після постачання товарів/послуг змінюєте суму компенсації їх вартості, зокрема через перерахунок у разі повернення — суми ПЗ та ПК треба коригувати на підставі розрахунку коригування до ПН.

Розрахунок коригування необхідно зареєструвати в ЄРПН не пізніше 1095 к. дн. з дати складання ПН:

  • постачальнику — якщо передбачається збільшення суми компенсації вартості на користь постачальника, або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
  • отримувачу — якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості постачальнику, для чого постачальник надсилає розрахунок коригування отримувачу.

Якщо після перерахунку зменшується сума компенсації на користь постачальника:

  • постачальник зменшує суму ПЗ за результатами податкового періоду, упродовж якого проведено перерахунок;
  • отримувач зменшує суму ПК за результатами податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив ПК у зв’язку з отриманням товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму ПЗ за таким розрахунком коригування після того, як отримувач зареєстрував його в ЄРПН.

За інформацією ГУ ДПС у Закарпатській області


Для багатьох 24 лютого досі завмерло на календарі, та час невпинний і за вікном вже червень. Знайте, що редакції та експерти поруч, і ми будемо робити все від нас залежне, щоб підтримати вас особисто та економіку України в цілому. Тому надаємо вам знижку в 40% для передплати фахових видань «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух» на рік.

Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з вашим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Миру нам. І хай буде літо!


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
724399

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
26968

Податковий кредит з ПДВ 2025: відображаємо в обліку

Податковий кредит з ПДВ завжди був об’єктом прискіпливої уваги з боку податківців, так як впливає на обсяг податку сплаченого до бюджету. Сьогодні в консультації про право на податковий кредит з ПДВ, правила його обліку, податковий кредит з ПДВ проводки і приклади
198318

Навчальний тренажер для бухгалтера: перевірте себе

Хочете підвищити свої бухгалтерські навички та бути впевненими у своїй професійній майстерності? Перевірте себе за допомогою навчальних тестів для бухгалтерів. Незалежно від того, чи ви тільки починаєте свій шлях у бухгалтерії, чи вже маєте багаторічний досвід, наш тренажер допоможе вам освіжити знання та виявити свої слабкі місця. Спробуйте прямо зараз — і переконайтеся, що ви готові до будь-яких викликів
5606

ПДВ 2025: який розмір податку в Україні

Розбираємо все про ПДВ 2025 — ставки, платники, бюджетне відшкодування, податкові пільги, призупинення перебігу строків давності, звільнення від ПДВ товарів, необхідних на фронті
13997

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді